Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Jak aplikace trasují v Evropě? Stát od státu fungují jinak, setkávají se ale i s kritikou

Mobilní telefon s aplikací eRouška foto: ČTK

Brusel/Praha - Snahy o zvládání epidemie covidu-19 pomocí trasování a aplikací na vyhledávání potenciálně nakažených, které fungují v několika evropských zemích, představují technologickou výzvu, někde se setkávají s kritikou organizací na ochranu soukromí, jinde trasují jen závažné případy.
  13:51

Německo

V Německu byla v polovině června spuštěna aplikace Corona-Warn-App využívající technologii firem Apple a Google, ukládající příslušná data bezpečně na zařízení a zaručující vysokou ochranu osobních údajů. Za první tři týdny od spuštění si ji stáhlo na 15 milionů Němců, na začátku září jich bylo 17,8 milionu (z celkových asi 83 milionů). K začátku července nahlásila aplikace několik set nakažených.

Tato aplikace podle vládního mluvčího Steffena Seiberta „není všelék, je ale hodnotný dodatečný nástroj na vyhledávání a na přerušování řetězců infekce“. V zemi, kde je ochrana soukromí prvořadým zájmem, byla aplikace přijata bez problémů, neprotestovaly ani organizace na ochranu osobních údajů.

Island

Islandskou aplikaci si kromě Islanďanů (používá ji asi 40 procent obyvatel) stahují i turisté. Ti jsou k tomu vyzýváni, nejen kvůli trasování samotnému, ale také proto, že obsahuje odkazy na mnoho materiálů o covidu-19.

Na rozdíl od jiných aplikací dokáže islandská verze vystopovat pohyb obyvatel, u kterých se prokáže nákaza nebo podezření na ni. Za tímto účelem nahrává se svolením uživatele polohu z navigačních satelitů (GPS) jeho telefonu.

Francie

Trasování nakažených covidem-19 v Bahrajnu a Kuvajtu pomocí mobilních aplikací je dle lidskoprávní organizace invazivní

Vládní aplikace StopCovid, která ukládá data na centrální servery, tu byla spuštěna na začátku června, do poloviny srpna si ji stáhlo 2,3 milionu uživatelů (z celkových 67 milionů obyvatel). Dokázala upozornit na 72 rizikových kontaktů a 1169 jejích uživatelů nahlásilo, že jsou pozitivní.

Pro svoji „centralizovanou“ povahu, kvůli které je aplikace nekompatibilní s ostatním evropskými aplikacemi, které jsou „decentralizované“ a využívají technologie Googlu a Applu, si StopCovid vysloužil kritiku IT expertů.

Švýcarsko

Švýcarská aplikace SwissCovid, kterou vyvinul Švýcarský federální technologický ústav v Lausanne, byla spuštěna do zkušebního provozu na konci května. Nyní ji aktivně využívá téměř 1,6 milionu Švýcarů z celkového počtu 8,5 milionů. V zemi byla vcelku dobře přijata a na začátku září zaznamenávala průměrně denně 56 případů potenciálně nakažených.

Itálie

V Itálii si místní aplikaci Immuni app stáhlo 5,4 milionu obyvatel, což je 14 procent potenciálních uživatelů. Podle oficiálních údajů ohlásilo od 1. června do 31. srpna 155 jejích uživatelů, že jsou pozitivní.

Španělsko

Ve Španělsku byla spuštěna aplikace Radar Covid využívající technologii bluetooth, která je určena jak pro mobilní telefony s operačním systémem android, tak pro přístroje firmy Apple. Objevily se zde však stížnosti, že nefunguje na starších modelech telefonů.

Portugalsko

Aplikace spuštěná na začátku září si v zemi vysloužila kritiku kvůli možnosti zneužití osobních údajů, navíc se nedá stáhnout asi na 800 000 notebooků (v zemi s 10 miliony obyvatel) kvůli nekompatibilitě softwaru.

Norsko

Podobně v Norsku byla stažena lokálně vyvinutá aplikace po kritice, že příliš narušuje soukromí obyvatel. Nyní se pracuje na aplikaci nové, která by měla být představena před koncem roku.

Británie

Také v Británii byla první verze aplikace, založené na „centralizovaném“ principu, stažena jako nevyhovující. Vláda se rozhodla pro vývoj nové, „decentralizované“ aplikace. Severní Irsko si vyvinulo vlastní aplikaci, spustilo ji 31. července a do 26. srpna si ji stáhlo víc jak 300 000 uživatelů.

Další země

Na technologickém standardu vyvinutém firmami Google a Apple pracují i aplikace v Chorvatsku, Irsku, Dánsku, Rakousku, Lotyšsku, Polsku či Slovinsku.

Česko

V ČR v poslední době hygienici varovali před tím, že kvůli vysokému počtu nových případů mají problém s trasováním kontaktů lidí, u kterých se prokázala nákaza covidem-19. V pátek například ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty. V pondělí pak premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády řekl, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v Otázkách Václava Moravce už 30. srpna řekla, že hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů za den.

Nová eRouška bude spuštěna do dvou týdnů, uvedl Vojtěch. Identitu nakaženého covidem neprozradí

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) v úterý oznámila, že považuje situaci ohledně šíření covidu-19 v Česku za znepokojivou. Varovala, aby země neomezovala trasování kontaktů nakažených jen na ty s příznaky či těžkým průběhem infekce, ale aby zvýšila kapacity. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítl a organizaci vzkázal, aby raději mlčela. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že Česko trasovat nepřestane, chce ale systém změnit a zefektivnit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!