Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čučoriedka je nejhezčí slovenské slovo

Magazín

  11:08
BRATISLAVA - Nejkrásnějším slovenským slovem se stala "čučoriedka" (borůvka). Rozhodli o tom hlasující v internetové anketě. Výsledky by tak zřejmě potěšily zesnulého slovenského humoristu Júlia Satinského, který se svou knihou Čučoriedkareň postaral o to, aby si Slováci pod "čučoriedkou" nepředstavovali jen lesní ovoce, ale také mladé dospívající ženy.

Satinský chtěl, aby si lidé pod názvem jeho knihy (Čučoriedkareň) představovali také mladou dospívající ženu. foto:  www.gorila.sk

Za druhé nejkrásnější označili hlasující slovo "bábätko" (miminko), za ním skončil "anjelik" (andílek). Do první desítky výrazů se dostala i slova "guľôčka" (kulička) či "mamulienka" (maminečka). 

"K vítězství čučoriedky možná pomohl i mistr slova Satinský, který tomuto výrazu přiřadil i další význam," řekl Vladimír Preložník z vydavatelství Enigma, které anketu vyhlásilo a zveřejnilo její výsledky. Do hlasování se zapojilo zhruba 2500 lidí ze Slovenska, ale také z České republiky; přednost podle Preložníka dávali především něžnějším a rázovitým slovenským slovům.

Možný vliv Satinského na hlasování potvrdil i jazykovědec Pavol Žigo z Filozofické fakulty Univerzity Komenského. "Toto slovo (čučoriedka) se stalo frekventovaným. Pomohlo mu i to, že se jím označují mladé dospívající ženy," poznamenal Žigo, podle nějž ale svou roli sehrála i zvukomalebnost tohoto slova. Zdůraznil však, že do hlasování se zapojil jen omezený počet lidí. "Tohle je chvilkový výsledek určitého vzorku (lidí). Možná že za půl roku nebo za měsíc s jiným vzorkem by to dopadlo jinak," dodal.

Zajímavostí u výsledku ankety je podle odborníků na slovenský jazyk to, že se na předních místech umístily zdrobněliny, což může znamenat, že lidem něco chybí. Návštěvníci internetové stránky nominovali do soutěže, která se konala od loňského léta, 217 slov. Mezi navrženými se našla i spojka "a", anebo třeba slova "budzogáň" (kyj), "ježibábeľ" (ježidědek) či přídavné jméno "najneobpoľnohospodárovateľnejšieho" (nejneobhospodařovávatelnějšího).

Podobnou soutěž hodlá vydavatelství uskutečnit i v České republice a nejkrásnější české slovo by mělo být známé v lednu příštího roku.
Autor:

Právě čtete