Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čučoriedka je nejhezčí slovenské slovo

Magazín

  11:08
BRATISLAVA - Nejkrásnějším slovenským slovem se stala "čučoriedka" (borůvka). Rozhodli o tom hlasující v internetové anketě. Výsledky by tak zřejmě potěšily zesnulého slovenského humoristu Júlia Satinského, který se svou knihou Čučoriedkareň postaral o to, aby si Slováci pod "čučoriedkou" nepředstavovali jen lesní ovoce, ale také mladé dospívající ženy.

Satinský chtěl, aby si lidé pod názvem jeho knihy (Čučoriedkareň) představovali také mladou dospívající ženu. foto:  www.gorila.sk

Za druhé nejkrásnější označili hlasující slovo "bábätko" (miminko), za ním skončil "anjelik" (andílek). Do první desítky výrazů se dostala i slova "guľôčka" (kulička) či "mamulienka" (maminečka). 

"K vítězství čučoriedky možná pomohl i mistr slova Satinský, který tomuto výrazu přiřadil i další význam," řekl Vladimír Preložník z vydavatelství Enigma, které anketu vyhlásilo a zveřejnilo její výsledky. Do hlasování se zapojilo zhruba 2500 lidí ze Slovenska, ale také z České republiky; přednost podle Preložníka dávali především něžnějším a rázovitým slovenským slovům.

Možný vliv Satinského na hlasování potvrdil i jazykovědec Pavol Žigo z Filozofické fakulty Univerzity Komenského. "Toto slovo (čučoriedka) se stalo frekventovaným. Pomohlo mu i to, že se jím označují mladé dospívající ženy," poznamenal Žigo, podle nějž ale svou roli sehrála i zvukomalebnost tohoto slova. Zdůraznil však, že do hlasování se zapojil jen omezený počet lidí. "Tohle je chvilkový výsledek určitého vzorku (lidí). Možná že za půl roku nebo za měsíc s jiným vzorkem by to dopadlo jinak," dodal.

Zajímavostí u výsledku ankety je podle odborníků na slovenský jazyk to, že se na předních místech umístily zdrobněliny, což může znamenat, že lidem něco chybí. Návštěvníci internetové stránky nominovali do soutěže, která se konala od loňského léta, 217 slov. Mezi navrženými se našla i spojka "a", anebo třeba slova "budzogáň" (kyj), "ježibábeľ" (ježidědek) či přídavné jméno "najneobpoľnohospodárovateľnejšieho" (nejneobhospodařovávatelnějšího).

Podobnou soutěž hodlá vydavatelství uskutečnit i v České republice a nejkrásnější české slovo by mělo být známé v lednu příštího roku.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Generální finanční ředitelství
referent/ka v Oddělení kontrolním (280756)

Generální finanční ředitelství
Pardubický kraj
nabízený plat: 21 260 - 31 240 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat