16. března 2016 6:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proč jsou kapky kulaté? Učitel tvoří vlastní učební materiál pro fyziku

Voda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Středoškolský učitel Petr Stohwasser připravuje netradiční učební materiál pro fyziky. Přibližuje ji prostřednictvím odpovědí na otázky a obejde se bez počítání. Peníze na vydání své „neučebnice“ fyziky, která nemá formální parametry běžné učebnice, shání prostřednictvím kampaně na portálu HitHit.

Stohwassera k napsání knihy motivovaly vlastní pedagogické zkušenosti. „Vidím nedokonalost osnov. Studenti se učí na písemku mechanicky, nemají fyzikální myšlení,“ řekl.

Zákonitosti oboru učitel odhaluje prostřednictvím odpovědí například na otázky: Čůrají ryby?, Proč jsou kapky kulaté?, Uschne prádlo, když zmrzne? V učebním materiálu chybějí vzorečky i počítání. „Z otázek nenásilně ty fyzikální zákony vyplývají. Cílem je vzbudit zájem o fyziku a ukázat, že fyzika je i bez počítání,“ uvedl autor.

Při tvorbě otázek, kterých by v knížce mělo být padesát, ho inspirovaly dotazy studentů při výuce. Na svých žácích také ověřuje, zda jsou zajímavé. „Schválně si vybírám ty, kteří nemají fyziku příliš v lásce,“ poznamenal Stohwasser.

Zeptali jsme se vědců

Připravovaná publikace není určena jen pro středoškoláky. „Myslím, že by mohla být přístupná už pro děti na druhém stupni, tedy od šesté třídy výš. I leckteré maminky projevily zájem, protože se jich děti ptají,“ řekl autor.

Ačkoliv získal nabídky od nakladatelství, v zájmu uchování originality své knihy zvolil pro financování cestu tzv. crowdfundingové kampaně, tedy hromadného oslovení veřejnosti na internetu. „Je to pro mě momentálně nejsnazší cesta. Zjistím také, jestli o to lidé mají zájem,“ uvedl. Věří, že se mu potřebných 108 000 korun podaří vybrat. Dnes v poledne, tedy měsíc před koncem sbírky, měl pohromadě asi polovinu.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…