Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč jsou kapky kulaté? Učitel tvoří vlastní učební materiál pro fyziku

Magazín

  6:31
Středoškolský učitel Petr Stohwasser připravuje netradiční učební materiál pro fyziky. Přibližuje ji prostřednictvím odpovědí na otázky a obejde se bez počítání. Peníze na vydání své „neučebnice“ fyziky, která nemá formální parametry běžné učebnice, shání prostřednictvím kampaně na portálu HitHit.

Voda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stohwassera k napsání knihy motivovaly vlastní pedagogické zkušenosti. „Vidím nedokonalost osnov. Studenti se učí na písemku mechanicky, nemají fyzikální myšlení,“ řekl.

Zákonitosti oboru učitel odhaluje prostřednictvím odpovědí například na otázky: Čůrají ryby?, Proč jsou kapky kulaté?, Uschne prádlo, když zmrzne? V učebním materiálu chybějí vzorečky i počítání. „Z otázek nenásilně ty fyzikální zákony vyplývají. Cílem je vzbudit zájem o fyziku a ukázat, že fyzika je i bez počítání,“ uvedl autor.

Při tvorbě otázek, kterých by v knížce mělo být padesát, ho inspirovaly dotazy studentů při výuce. Na svých žácích také ověřuje, zda jsou zajímavé. „Schválně si vybírám ty, kteří nemají fyziku příliš v lásce,“ poznamenal Stohwasser.

Zeptali jsme se vědců

Připravovaná publikace není určena jen pro středoškoláky. „Myslím, že by mohla být přístupná už pro děti na druhém stupni, tedy od šesté třídy výš. I leckteré maminky projevily zájem, protože se jich děti ptají,“ řekl autor.

Ačkoliv získal nabídky od nakladatelství, v zájmu uchování originality své knihy zvolil pro financování cestu tzv. crowdfundingové kampaně, tedy hromadného oslovení veřejnosti na internetu. „Je to pro mě momentálně nejsnazší cesta. Zjistím také, jestli o to lidé mají zájem,“ uvedl. Věří, že se mu potřebných 108 000 korun podaří vybrat. Dnes v poledne, tedy měsíc před koncem sbírky, měl pohromadě asi polovinu.

Autor:
Témata: fyzika

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!