Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proč jsou kapky kulaté? Učitel tvoří vlastní učební materiál pro fyziku

Voda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Středoškolský učitel Petr Stohwasser připravuje netradiční učební materiál pro fyziky. Přibližuje ji prostřednictvím odpovědí na otázky a obejde se bez počítání. Peníze na vydání své „neučebnice“ fyziky, která nemá formální parametry běžné učebnice, shání prostřednictvím kampaně na portálu HitHit.

Stohwassera k napsání knihy motivovaly vlastní pedagogické zkušenosti. „Vidím nedokonalost osnov. Studenti se učí na písemku mechanicky, nemají fyzikální myšlení,“ řekl.

Zákonitosti oboru učitel odhaluje prostřednictvím odpovědí například na otázky: Čůrají ryby?, Proč jsou kapky kulaté?, Uschne prádlo, když zmrzne? V učebním materiálu chybějí vzorečky i počítání. „Z otázek nenásilně ty fyzikální zákony vyplývají. Cílem je vzbudit zájem o fyziku a ukázat, že fyzika je i bez počítání,“ uvedl autor.

Při tvorbě otázek, kterých by v knížce mělo být padesát, ho inspirovaly dotazy studentů při výuce. Na svých žácích také ověřuje, zda jsou zajímavé. „Schválně si vybírám ty, kteří nemají fyziku příliš v lásce,“ poznamenal Stohwasser.

Zeptali jsme se vědců

Připravovaná publikace není určena jen pro středoškoláky. „Myslím, že by mohla být přístupná už pro děti na druhém stupni, tedy od šesté třídy výš. I leckteré maminky projevily zájem, protože se jich děti ptají,“ řekl autor.

Ačkoliv získal nabídky od nakladatelství, v zájmu uchování originality své knihy zvolil pro financování cestu tzv. crowdfundingové kampaně, tedy hromadného oslovení veřejnosti na internetu. „Je to pro mě momentálně nejsnazší cesta. Zjistím také, jestli o to lidé mají zájem,“ uvedl. Věří, že se mu potřebných 108 000 korun podaří vybrat. Dnes v poledne, tedy měsíc před koncem sbírky, měl pohromadě asi polovinu.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...