1. května 2012 11:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Děčínská zoo se chlubí mláďaty vzácného prasete

Děčínská zoo jako první v Česku odchovala prasata visajanská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děčínská zoo jako první v Česku odchovala prasata visajanská | foto: ČTK

DĚČÍN Děčínská zoo jako první v Česku odchovala prasata visajanská. Chovný pár, který dovezla z nizozemského Rotterdamu, byl vloni první svého druhu v zemi. Dnes tato prasata chovají i v zoo v Ostravě.

Podle mluvčí děčínské zoo Aleny Houškové se v neděli narodila dvě selátka, jedno je samička, pohlaví druhého zatím chovatelé nezjistili.

"Chovatelka už v sobotu zaregistrovala jiné chování samce. Začal na samici dorážet, chtěl ji pářit, před blížícím se porodem mu voněla jako v říji.

Děčínská zoo jako první v Česku odchovala prasata visajanská

Březí samici tedy hned od samce oddělila a už v neděli jsme pak v porodním boxu objevili dvě selátka," uvedl zoolog Roman Řehák.

Samice podle něj zatím potřebuje klid, vadí jí i přítomnost chovatelů. "Pokud půjde vše, tak jak má, už za 14 dní by mohli návštěvníci vidět selátka i ve venkovním výběhu," dodal Řehák. Prase visajanské je kriticky ohrožený druh, který žije pouze na Filipínách.

ČTK