15. ledna 2007 8:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Depp zfilmuje „Sašův příběh“

Johnny Depp a Vanessa Paradis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johnny Depp a Vanessa Paradis | foto: AFP

LOS ANGELES Dva měsíce po smrti bývalého ruského špióna Alexandra Litviněnka policie stále ještě nezná jeho vraha. Tragický příběh agenta otráveného radioaktivním izotopem polonia 210 však zaujal hollywoodské filmaře.

I přesto, že případ záhadné otravy ještě nemá své rozřešení, filmové společnosti už chystají o Litviněnkovi dva snímky. Informoval o tom hollywoodský odborný deník Variety.

Jeden z filmů bude produkovat společnost Infinitum Nihil amerického herce Johnnyho Deppa, a není proto vyloučeno, že si Litviněnka zahraje on sám. „Depp, který celou aféru bedlivě sledoval, by mohl hrát některou z rolí v tomto filmu,“ uvedl časopis. Filmové studio Warner Bros. koupilo pro jeho společnost filmová práva ke knize o agentově otravě.

Dosud nedokončený tlustý svazek s názvem Sasha's Story: The Life and Death of a Russian Spy (Sašův příběh: Život a smrt ruského agenta) napsal Alan Cowell, šéf londýnské pobočky listu New York Times. Cowel pokrýval zpravodajství o Litviněnkovi od prvního okamžiku, kdy na konci listopadu vyšla otrava najevo.

Bývalý agent ruské kontrarozvědky FSB zemřel 23. listopadu v britské metropoli poté, co se tři týdny předtím u něj objevily symptomy otravy radioaktivním poloniem. Litviněnko krátce před svou smrtí obvinil ze své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož režim tvrdě kritizoval, ale Kreml účast jakýchkoli ruských orgánů popřel. Případ je jedním z nejzáhadnějších a nejméně pochopitelných zločinů od dob studené války.

Cowell, který se v minulosti zabýval britskými zpravodajskými službami, ve své předloze k filmu píše nejen o životě Litviněnka a jeho vraždě, ale i o možné spojitosti celého případu s ilegálním obchodem s jaderným materiálem nebo o spojení s mezinárodním terorismem. Kniha by měla vyjít ještě letos ve Spojených státech a Velké Británii, práva k ní už koupili i vydavatelé ve Francii, Nizozemí a Dánsku. Scénář k dalšímu připravovanému filmu je založený na knize Blowing up Russia: Terror from Within (Vyhodit Rusko do povětří: teror zevnitř), jejímž je Litviněnko spoluautorem. Jak napsal britský deník The Independent, adepti na hlavní roli v tomto snímku jsou herci John Malkovich a Daniel Craig, poslední představitel Jamese Bonda.

Podle zpravodajského serveru BBC vyjde kniha Blowing up Russia v angličtině poprvé 19. ledna.

O smrti svého manžela se chystá vydat knihu i vdova po Alexandru Litviněnkovi, Marina, společně s jeho přítelem Alexem Goldfarbem, který se během Litviněnkova pobytu v nemocnici stal rodinným mluvčím.

Vyšetřování Litviněnkovy vraždy stále pokračuje, není ale známo, koho nyní Scotland Yard podezřívá nejvíce. V době vraždy se spekulovalo o tom, že použití radioaktivní látky polonia, které je obtížně dostupné, naznačuje účast buď přímo nějakého státu, nebo alespoň mimořádně vlivné skupiny, jež má přístup k laboratořím, kde se polonium vyrábí.
Kateřina Hůlová

Najdete na Lidovky.cz