Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti a moderní technologie. Ubližuje jim wifina a iPad?

Magazín

  6:38
Bylo mi 8 a žila jsem na malém městě, kde otevřeli v porevolučním opojení alternativní školu. Neznámkovalo se tam, chodilo se do přírody a měli jsme zakázané digihry a elektronické hračky.
Ilustrační foto: školák

Ilustrační foto: školák foto: Shutterstock

Tenhle pokus o „alternativní vyučování“ ale skončil rozpačitě: škola se stala centrem pro slabší žáky, kteří měli problémy na klasické základce a většina ostatních se v pololetí přesunula zpět do „normální“ školy. Naši „alternativku“, jak se zařízení přezdívalo, po roce zavřeli. I já se tohoto experimentu účastnila a dodnes si vybavuju, jak jsem byla šťastná, když jsem odešla po dvou měsících na běžnou základku do Prahy a líbilo se mi, že dostávám „normální známky“.

Proč jsem si na tohle vzpomněla? Na sociálních sítích i v mém okolí se rozebírá používání techniky u malých dětí. Vyšly dokonce prý výzkumy o tom, že iPad dětem škodí, má vliv na jejich vývoj, omezuje inteligenci… V Německu je velmi populární kniha s názvem „Digitální demence“. Četla jsem článek, že potomci počítačových mágů chodí právě proto do waldorfských alternativních škol, kde jim techniku zakazují.

Ano, dnešní děti jsou zaplavené technikou. Při cestování v létě jsem si všimla, že iPadem disponuje většina z nich napříč národnostmi od batolecího věku. Je to špatně? Neměli by potomci radši běhat venku, než sedět u monitoru?  A pokud ano, je zákaz správná cesta? 

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Nechci, aby mé dítě sedělo celý den u počítače, ale nezakazujeme techniku. Kromě toho, že zakázané ovoce je nejlákavější, je dost pravděpodobné, že se bez IT děti neobejdou na škole ani později v zaměstnání. S počítačem se učí i moje babička. Žijeme přeci jen ve 21. století. 

Můj syn to umí s technikou od mala a pokaždé ho tak pohltí, že nemá zájem o nic jiného. Proto jsme mu vlastní „iPad“ nepořídili a ze stejného důvodu jsme vymazali taky hry z mobilu.  Čas, který tráví před monitory, regulujeme. Hlídáme si, aby denně chodil ven a pravidelně sportoval.  Snažíme se používat zdravý selský rozum, na který se občas v rámci honby za přirozeností zapomíná.

Mimochodem v Německu teď vyšel velký výzkum, kterému se věnovala titulka Spiegelu. Rozsáhlý materiál uvnitř konstatoval, že správné dávkování počítačových her naopak rozvíjí inteligenci dětí, stejně jako jejich logické uvažování a další schopnosti! Takže to asi nebude s technikou tak zlé!

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat