15. srpna 2014 6:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Děti a moderní technologie. Ubližuje jim wifina a iPad?

Ilustrační foto: školák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: školák | foto: Shutterstock

Bylo mi 8 a žila jsem na malém městě, kde otevřeli v porevolučním opojení alternativní školu. Neznámkovalo se tam, chodilo se do přírody a měli jsme zakázané digihry a elektronické hračky.

Tenhle pokus o „alternativní vyučování“ ale skončil rozpačitě: škola se stala centrem pro slabší žáky, kteří měli problémy na klasické základce a většina ostatních se v pololetí přesunula zpět do „normální“ školy. Naši „alternativku“, jak se zařízení přezdívalo, po roce zavřeli. I já se tohoto experimentu účastnila a dodnes si vybavuju, jak jsem byla šťastná, když jsem odešla po dvou měsících na běžnou základku do Prahy a líbilo se mi, že dostávám „normální známky“.

Proč jsem si na tohle vzpomněla? Na sociálních sítích i v mém okolí se rozebírá používání techniky u malých dětí. Vyšly dokonce prý výzkumy o tom, že iPad dětem škodí, má vliv na jejich vývoj, omezuje inteligenci… V Německu je velmi populární kniha s názvem „Digitální demence“. Četla jsem článek, že potomci počítačových mágů chodí právě proto do waldorfských alternativních škol, kde jim techniku zakazují.

Ano, dnešní děti jsou zaplavené technikou. Při cestování v létě jsem si všimla, že iPadem disponuje většina z nich napříč národnostmi od batolecího věku. Je to špatně? Neměli by potomci radši běhat venku, než sedět u monitoru?  A pokud ano, je zákaz správná cesta? 

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Nechci, aby mé dítě sedělo celý den u počítače, ale nezakazujeme techniku. Kromě toho, že zakázané ovoce je nejlákavější, je dost pravděpodobné, že se bez IT děti neobejdou na škole ani později v zaměstnání. S počítačem se učí i moje babička. Žijeme přeci jen ve 21. století. 

Můj syn to umí s technikou od mala a pokaždé ho tak pohltí, že nemá zájem o nic jiného. Proto jsme mu vlastní „iPad“ nepořídili a ze stejného důvodu jsme vymazali taky hry z mobilu.  Čas, který tráví před monitory, regulujeme. Hlídáme si, aby denně chodil ven a pravidelně sportoval.  Snažíme se používat zdravý selský rozum, na který se občas v rámci honby za přirozeností zapomíná.

Mimochodem v Německu teď vyšel velký výzkum, kterému se věnovala titulka Spiegelu. Rozsáhlý materiál uvnitř konstatoval, že správné dávkování počítačových her naopak rozvíjí inteligenci dětí, stejně jako jejich logické uvažování a další schopnosti! Takže to asi nebude s technikou tak zlé!

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...