26. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Umí číst i psát ještě před školou: Jsou dnešní děti geniální?

Geniální předškolák -  ilustrační grafika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geniální předškolák - ilustrační grafika. | foto: Helena Černá

Je to neuvěřitelné, ale „moje miminko“ Kryštof oslaví za chvíli 5 let. Tak jsem poprvé v životě zamířila na stránky základní školy a začala si zjišťovat informace. Zatím rozmýšlíme, zda Kryštof nastoupí do školy v Česku nebo v Německu, kde stále dočasně žijeme. V Berlíně by to měl jistě jednodušší aspoň v tom, že by se tu do školy dostal.

V Česku pro jeho silný ročník 2009 nejsou místa nejen ve školkách, ale prý ani na základkách. Slyšela jsem dost frustrující příběhy o frontách na zápis, kde rodiče bivakují i ve spacácích a taky o tom, že děti dělají někde do prvních tříd přijímačky: dceru mého známého prý zkoušeli (šla na normální státní „základku“) ze psaní, ze čtení a taky z angličtiny!  Je to normální dělat přijímačky v 6? 

Kryštofa písmenka sice baví, pozná je, umí je přeříkávat a podepíše se. Když mu je diktuju, napíše dokonce jednoduchý vzkaz.  Třeba „ahoj babi“.  Konkurence v našem okolí je ale veliká! Jedno dítě mé kamarádky napsalo celý dopis Ježíškovi už ve třech letech, dala ho pak hned na facebook. Další známá se chlubila, že její dvouleté batole si přečte písmenka ze skleniček dětské stravy a hádá se s ní pak, že je to hruška, kterou ono nejí.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Nejsem příznivcem maminkovského soutěžení, ale hrozba přijímaček na základky mne znejistěla, proto jsem na zkoušku zakoupila „přípravné sešity pro předškoláky“.  A teprve jsem se nestačila divit! Jsou v nich totiž zbytečně složité úkoly, navíc nesmyslně formulované jako pro malé „einsteiny“. Příklady založené na odečítání, sčítání a násobení jsem radši přešla, stejně jako množiny a podmnožiny. Dostala jsem se tak k „jazykovým“ úlohám typu: „Z čeho se skládá rýč? Popiš, z jakých materiálů je vyroben a do jaké logické nadmnožiny patří.“ (ano - otázka pro 5leté jako stvořená ). Kryštof se zamyslel a odpověděl mi: „Co je to rýč?“  Přípravný sešit jsem tedy odložila.  A vlastně nevím, zda ho znovu vytáhnu.

Matně si vybavuju cosi o tom, že mě se kdysi u zápisu ptali na barvy a tvary.  A že čtení i psaní mi jako malému dítěti přišlo jako „složitá věc“, kterou jsem zvládla „až“ v první třídě. Uklidňuje mě, že ani můj vševědoucí manžel nečetl a nepsal ve školce. Přitom jsme oba bez problému vystudovali a nijak nám to v životě nechybí.

A mám se snad se synem učit v jeho 5? Vždyť to bude (aspoň doufám) dělat celý život. Takže mu kdyžtak budu držet palce, ať si u těch přijímaček do první třídy nevytáhne něco o rýči.

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové:

Co má dítě umět před nástupem do školy?

Maminky se rády chlubí tím, co všechno jejich děti dovedou, ale ne vždy je to ku prospěchu dítěte. Bývá obvyklé, že se dítě před nástupem do školy umí podepsat hůlkovým písmem (křestní jméno) a zná řadu písmenek, přestože je neumí napsat a skládat do slov. Zpravidla dokáže poznat, na jaké písmeno začíná nebo končí slovo, orientuje se v číslech do deseti a pojmenuje základní geometrické tvary. Jedním ze znaků připravenosti dítěte pro školu je také to, že se samo zajímá o tyto znalosti a chce se naučit víc. Vnímám jako demotivující předem dítě „učit“, pakliže se samo do učení nehrne.  

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ PODPORY S NJ + AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč