Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

‘Zdravější stravování ve školách? Nutná je především revize vyhlášky’

Jídlo

  6:20
PRAHA - Zbytečně mnoho cukrů, masa a polotovarů. Vyhláška o školním stravování je podle občanské iniciativy Skutečně zdravá škola zastaralá a zapomíná na zdravé potraviny, jako jsou na bílkoviny bohaté luštěniny, syrové ovoce a zeleninu. Jak to změnit?
Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto)

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Iniciativa usiluje o zdravější stravování dětí ve školách a školních jídelnách. Navíc jsou školní děti navyklé na slazené nápoje a potraviny nejen v jídelnách, ale i ve školních automatech.

PSALI JSME:

„Už několik měsíců se snažíme prosadit změny ve stravování našich dětí na půdě škol. Upozorňujeme veřejnost, tlačíme na ministerstva k potřebné revizi vyhlášky, účastníme se expertních skupin při ministerstvech, připravujeme vzdělávací programy pro školy. Čím větší podporu veřejnosti získáme, tím větší šanci máme na smysluplnou a rychlou změnu. Každý, kdo nám vyjádří veřejně podporu, bude o problematice jakkoliv informovat, upozorní na problém třeba právě ve své škole nebo městě nám ve snažení pomůže," vysvětluje Margit Slimáková, odborná garantka občanské iniciativy Skutečně zdravá škola, jak se může kdokoliv zapojit.

Obezita u školních dětí, neochota jíst zdravé potraviny, minimální povědomí o jídle, jeho původu a významu u dětí, to jsou jen některé z problémů, které rodiče často řeší. Děti si často špatné stravovací návyky odnášejí právě ze školek a škol, kde rodiče nemohou 100% dohlížet na jejich jídelníček a musí se spoléhat na vládou regulované složení jejich jídel. Aby se něco změnilo, je podle iniciativy nutná především revize vyhlášky o školním stravování

Omezení automatů ve školách

Ve školních automatech si děti mohou kupovat především slazené sycené nápoje, sušenky a další nezdravé pochoutky a často si jimi i "doplňují" své obědy a svačiny na úkor těch předepsaných z jídelen. I to je velký problém v dětském stravování a Skutečně zdravá škola usiluje o omezení nebo zákaz prodeje nezdravých potravin z automatů ve vzdělávacích zařízeních.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!