Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čokoládové tyčinky i sušenky. Nezdravé potraviny zmizí ze škol

Jídlo

  13:30
PRAHA - Ministerstvo školství připravuje vyhlášku, která na školách zakáže prodej nezdravých potravin a nápojů v automatech a bufetech.
Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto)

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na tiskové konferenci to řekl to ministr Marcel Chládek (ČSSD), podle něhož by mělo toto opatření začít platit od příštího školního roku nebo kalendářního roku 2015. Chládka, který proti automatům na školách vystupuje dlouhodobě, znepokojily výsledky šetření České školní inspekce.

PSALI JSME:

Podle nich se v 86 procentech automatů na školách prodávají balené cukrovinky. Ve více než polovině mají žáci k dispozici bagety a slané chuťovky a v 19 procentech jsou smažené brambůrky. Na druhé straně se mléčné výrobky prodávají pouze v deseti procentech automatů.

Vedle nezdravých potravin bude zakázán prodej zdraví škodlivých nápojů. I v automatech na prvním stupni základních škol totiž bývá k dispozici káva, upozornil ministr. "Ty děti přitom někdy ani nevědí, že je to kafe, protože se to prodává i jako capuccino a podobně. Oni si myslí, že je to kakao nebo něco podobně neškodného," dodal Chládek.

Nová vyhláška

Připravovaná vyhláška je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu. V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře školních jídelen, zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek.

O povoleném sortimentu podle něj nebudou rozhodovat ministerští úředníci, ale odborníci na výživu. V některých automatech, které i dnes nabízejí zároveň zdravé i nezdravé potraviny a nápoje, bude stačit obměna sortimentu. Jiné automaty budou muset zmizet zcela, i když v určitých případech nikoliv okamžitě. "Pokud narazíme na problém s výpovědí smlouvy, tak tam dáme přechodné období, kdy budou ředitelé moci tuto situaci vyřešit," poznamenal Chládek.

Totožná norma jako pro automaty bude platit pro bufety v prostorách škol. "Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávaly nezdravé jídlo a nápoje nebo dokonce cigarety, případně alkohol," řekl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat