Co jíst, abyste tělo "očistili" od škodlivin, se kterými se potýká každý den? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které mají detoxikační účinky: kurkumu, brokolici, rukolu, výhonky, řasy, avokádo či citrusové plody. Určitě ale nesmíte vynechat deset nejúčinnějších.
Zelený čaj
Ačkoli se v případě čaje nemůže hovořit o potravině, měli byste ho zařadit do pitného režimu. O zeleném čaji je známé, že je plný antioxidantů a zlepšuje metabolismus. Bývá také vhodnou tekutinou při dietách.
PSALI JSME: |
Koriandr
Aromatická bylina, která je součástí mnoha asijských pokrmů, se dostává díky svým účinkům čím dál častěji i v našich končinách. Dokáže odstranit z těla nadbytečné minerály, eliminuje toxické kovy - jako je olovo, rtuť a hliník. Hodí se do salátů, polévek nebo ovocných a zeleninových šťáv. Nasekaný koriandr chutná skvěle v čerstvé salse, pomazánkách a zálivkách na saláty.
Zelí
Zelí jen tak, zelí v polévce nebo v salátech. Zelí je ale dobré nejen, když držíte dietu, ale je to také skvělá detoxikační potravina. Jako většina brukvovité zeleniny, i zelí obsahuje chemickou látku sulforafan, která pomáhá tělu bojovat s toxiny. Zelí ke všemu tělu dodává glutathion - antioxidant, který urychluje detoxikační funkci jater.
Řeřicha
Řeřicha posiluje imunitu, pomáhá při trávení a má blahodárné účinky na celý lidský organismus, především na funkce jater a ledvin. Řeřichu také můžeme konzumovat při nachlazení, prospívá právě díky vitaminu C. Pomáhá léčit kašel a skvěle se hodí také při detoxikačních kůrách.
Červená řepa
Červená řepa patří mezi superpotraviny, obsahuje železo, vitamin C, hořčík a její konzumace dokáže regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Pomáhá také při detoxikaci jater, které jsou zasažené toxiny. Ideální je pít šťávu, syrová červená řepa je ale také vynikající v salátech. Skvěle se například hodí k špenátovým listům a kozímu sýru. Pokud potřebujete inspiraci, přečtěte si, co všechno z ní můžete uvařit.
Česnek
O česneku se ví, že působí na lidský organismus jako přírodní antibiotikum. Nejlepší je ho konzumovat syrový, avšak ne každému se dobře tráví. Je známý pro blahodárné účinky na srdce a má antivirové, antibakteriální a v neposlední řadě také antibiotické účinky. Navíc obsahuje chemickou látku allicin. Ta podporuje tvorbu bílých krvinek.
Zázvor
Pomáhá při trávení, nachlazení či při pocitech nevolnosti. Je bohatý na antioxidanty a posiluje imunní systém. Zázvor pochází z jihovýchodní Asie a pro svou příjemnou, sladce pikantní chuť se pěstoval již ve starověké Indii a Číně. V Česku je běžně k dostání a je čím dál tím populárnější. Nejen do čajů, ale také jako koření.
K TÉMATU: |
Citron
Citrusové plody jsou nejen plné vitaminů, ale většinou se do jídelníčku zařazují i ve chvíli, kdy držíme dietu. Citrony jsou nejen plné detoxikačního vitaminu C, ale také vitaminu A, který podporuje tvorbu kolagenu v těle. Navíc se hodí i při virózách a pomáhá obnovovat imunitní systém. Zkuste ráno vypít sklenici horké vody s citronem - citron navíc podporuje metabolismus a nastartuje organismus.
Kustovnice čínská
Čínské ovoce plné vitamínů a antioxidantů, které roste v podhůří Himalájí. Kustovnice čínská neboli goji jsou červené plody čínského keře plné vitamínů a antioxidantů. Ovoce obsahuje vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Najdeme v něm také protizánětlivý batasisterol, který pomáhá například při boji s prostatou a má protizánětlivé účinky. V neposlední řadě obsahuje goji antioxidanty, které neutralizují volné radikály a tím pomáhají zabraňovat poškození buněk a stárnutí celého organismu.
Medvědí česnek
Listy medvědího česneku jsou absolutním jarním elixírem. Účinně detoxikují a regenerují játra, obsahují vápník, železo a vitaminy C a beta-karoten a samozřejmě mají protizánětlivé účinky. Více čtěte ZDE.