Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Vyčistit? Detoxikační metody mohou i uškodit

Zdraví

  7:00
Detoxikační metody slibují zázračné očištění organismu od těžkých kovů a dalších jedů. Nebezpečná ale může být i detoxikace samotná.
Wellness (ilustrační foto)

Wellness (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stačí se nechat detoxikovat, a opustí vás celá řada civilizačních chorob. Zbavíte se alergií, ekzémů, bolestí hlavy, ale i neplodnosti, nebo dokonce rakoviny. Kouzlo spočívá v odstranění všech možných toxinů, které působí na člověka už tím, že žije a dýchá. Jenže zázraky, a to ani ty detoxikační, se nedějí. Právě naopak, některé způsoby detoxikace mohou vést k vážnému poškození zdraví.

Pod pojmem detoxikace se skrývá celá řada metod. Od drastických diet, hladovek a půstů až po použití klystýru nebo nejrůznějších bylinek a preparátů. Detoxikaci běžně nabízejí různé wellness salony, centra alternativní medicíny i léčitelé. "Detoxikace je jednou z nejpopulárnějších metod alternativní medicíny. Vychází z prastaré a dnes již dávno překonané představy, že nemoci jsou způsobeny tělesnými šťávami, dnes jedy a toxiny. Léčba tedy musí spočívat v jejich vypuštění neboli detoxikaci," vysvětluje prof. MUDr. Jiří Heřt, anatom a specialista na alternativní medicínu. Toxiny jsou ale látky organického původu, nikoliv všechny vlivy, které na člověka působí.

Bolest břicha - ilustrační foto.

Dezinfekce bazénů, nebo těla?
Příkladem velmi nebezpečné detoxikační metody jeMMS neboli Miracle Mineral Supplement. Používá roztok chloritanu sodného smísený s kyselinou citronovou, který má ničit "zlé" bakterie a rozpouštět toxiny. Nemocným měl pomoci i od chorob, jako jsou žloutenka, tuberkulóza nebo AIDS. Ve skutečnosti samotný "léčebný přípravek" však není nic jiného než silné oxidační činidlo, které se využívá v průmyslu k bělení textilií a papírů nebo jako dezinfekční prostředek. Česká potravinářská a zemědělská inspekce označila přípravek MMS za "ukázku naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím". Při jeho užívání může dojít například k poleptání úst nebo jícnu. Po upozornění inspekce se začal přípravek prodávat jako "dezinfekce vody".

Běžně se také prodávají "detoxikační" směsi bylin neznámého původu. Obvykle pocházejí z Číny a spotřebitel se jen těžko dozví jejich přesné složení ani nemá záruku, v jaké jsou kvalitě či zda neobsahují těžké kovy nebo spóry plísní. Zdravotně riziková je také colonhydroterapie neboli klystýr. Do konečníku se zavádějí dvě trubičky. Jednou vtéká vodní roztok obohacený například o kávový odvar nebo mýdlo. Druhou mají z těla odcházet škodliviny. Podle profesora Heřta jde ale opět o zdravotně rizikovou metodu bez prokazatelného efektu. "Skutečný efekt terapie nebyl nikdy objektivně prokázán.

Naopak se jasně ukázalo, že jde o výkon s velkými riziky. Často dochází k břišním křečím a krvácením. Byly popsány i vážně komplikace, včetně smrtelných," varuje.

Tělo si poradí samo a zadarmo
S bizarními a často také nebezpečnými metodami detoxikace se setkává také Ing. Ivan Mach, CSc., výživový poradce z Resortu Sv. Kateřina. "Lidé jsou manipulováni ze strany obchodníků s detoxikací a děsí se toho, že s každým soustem a nádechem do nich proudí spousta toxinů," říká. Přitom aby byla nutná detoxikace, muselo by být tělo opravdu intoxikováno, tedy otráveno. A to za běžných okolností nehrozí.

V lidském těle se podle něj hromadí spíš odpadní látky, které tělo produkuje vlastním metabolismem, například kyselina mléčná, kyselina močová nebo kreatinin. "Usazování a chemická aktivita cizorodých látek, které se do těla dostávají z vnější, se jen velmi obtížně dokazují. Navíc mnoho z nich se přirozeně odbourává díky vlastním čisticím mechanismům těla například v játrech, ledvinách nebo skrz kůži," dodává Mach. Vlastnímu tělu přitom lze pomoci - správně složenou stravou a dostatkem vhodného pohybu.

Mnoho lidí se také mylně domnívá, že svému tělu prospějí, když budou držet přísné půsty, tedy dny zcela bez jídla. Ale ani ty nejsou zcela bez rizika, zvláště když je drží lidé se zdravotními problémy. Půst je jen pro zdravé. "Chronicky nemocní lidé by se měli o jakékoliv výrazné změně stravy poradit se svým ošetřujícím lékařem. U diabetiků na inzulinu může dojít k velkým výkyvům hladiny cukru. Stejně tak u lidí léčených warfarinem může velké množství zeleniny vést ke změnám ve srážlivosti krve," upozorňuje obezitolog MUDr. Martin Matoulek, Ph. D., z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zdraví prospěšný půst neznamená hladovění, ale spíš "odlehčení" běžného jídelníčku. Tedy vyřazení sladkostí, tučných jídel a uzenin. Vhodné je naopak zařazení většího množství ovoce a zeleniny. Současně tělo potřebuje energii ve formě sacharidů, kterou může získat například z pečiva, rýže nebo těstovin. "Při snížení energetického příjmu se sníží i energie nutná na zpracování potravin, což umožní dobrou práci mozku a zvýší se i výkonnost při duševní práci," dodává odborník. Zdraví prospěšná detoxikace tak podle něj neznamená nic jiného než vyváženou stravu, dostatek pohybu a vynechání cigaret a velkého množství alkoholu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!