Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školní jídelny vaří zdravě, odmítají kritiku odborníci

Jídlo

  7:18
PRAHA - Školní jídelny vaří dobře, kritika není na místě. Tvrdí to 11 institucí zabývajících se výživou, zdravým životním stylem či pedagogikou. V otevřeném dopise adresovaném ministrům školství, zdravotnictví a zemědělství se tak postavili proti iniciativě Skutečně zdravá škola, která brojí proti nynějším výživovým normám, kvůli nimž prý musejí vývařovny vařit nezdravě.
Školní jídelna - ilustrační foto.

Školní jídelna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) k tomu řekl, že zdravý životní styl dětí chce řešit komplexně ve spolupráci s lékaři a sportovci.

"Alternativní způsoby stravování, které jsou v poslední době prosazovány do školního stravování, by rozhodně neměly nahradit léty budovaný systém spotřebního koše mající oporu ve výzkumu, vědě a legislativě," tvrdí odborníci například ze Společnosti pro výživu, Centra podpory veřejného zdraví při Státním zdravotním ústavu Praha nebo sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Spotřební koš stanovuje množství masa, mléka, vajec nebo zeleniny, které má dostat dítě příslušného věku. Podle iniciativy Skutečně zdravá škola ale pravidla vývařovnám nařizují dávat do jídel příliš bílého cukru, vysoké jsou prý i hodnoty pro mléko a mléčné výrobky. Naopak udávané množství zeleniny a ovoce je prý nedostatečné a zastaralé normy také počítají s denní konzumací masa, tvrdí iniciativa.

Tvrzení o přílišném množství cukru je podle odborníků zkreslené a z hlediska výživy dětí by bylo problematické i zavrhování mléka a mléčných výrobků. Návrhy iniciativy se podle nich přiklání k vegetariánskému způsobu stravování. "Navrhovaný zákaz používání konveniencí (polotovarů) ve školním stravování je jen důkazem neznalosti problematiky. Školní jídelna, která denně připravuje stovky porcí, nemůže vařit stejným způsobem jako běžná rodina," upozornili experti v dopise.

Jídelna - ilustrační foto.

Chládek ale řekl, že s iniciativou nikdy nejednal a kvůli zlepšení zdraví českých školáků se už obklopil vlastními odborníky. Spolupracuje například s Českou lékařskou komorou, Českým olympijským výborem, známý fyzioterapeut Pavel Kolář se má zase zabývat správným držením těla dětí. Chládek má v plánu také omezit automaty na kávu a sladkosti ve školách.

Co se týká spotřebního koše, ministr se chce zaměřit na nastavení cen za žákovské obědy. Školy si mu totiž často stěžují, že za státem určenou cenu za oběd se nedá slušně uvařit. Cena za kompletní menu s polévkou, hlavním jídlem a dezertem či salátem nesmí překročit 34 korun.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.