Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školní jídelny vaří zdravě, odmítají kritiku odborníci

Jídlo

  7:18
PRAHA - Školní jídelny vaří dobře, kritika není na místě. Tvrdí to 11 institucí zabývajících se výživou, zdravým životním stylem či pedagogikou. V otevřeném dopise adresovaném ministrům školství, zdravotnictví a zemědělství se tak postavili proti iniciativě Skutečně zdravá škola, která brojí proti nynějším výživovým normám, kvůli nimž prý musejí vývařovny vařit nezdravě.
Školní jídelna - ilustrační foto.

Školní jídelna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) k tomu řekl, že zdravý životní styl dětí chce řešit komplexně ve spolupráci s lékaři a sportovci.

"Alternativní způsoby stravování, které jsou v poslední době prosazovány do školního stravování, by rozhodně neměly nahradit léty budovaný systém spotřebního koše mající oporu ve výzkumu, vědě a legislativě," tvrdí odborníci například ze Společnosti pro výživu, Centra podpory veřejného zdraví při Státním zdravotním ústavu Praha nebo sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Spotřební koš stanovuje množství masa, mléka, vajec nebo zeleniny, které má dostat dítě příslušného věku. Podle iniciativy Skutečně zdravá škola ale pravidla vývařovnám nařizují dávat do jídel příliš bílého cukru, vysoké jsou prý i hodnoty pro mléko a mléčné výrobky. Naopak udávané množství zeleniny a ovoce je prý nedostatečné a zastaralé normy také počítají s denní konzumací masa, tvrdí iniciativa.

Tvrzení o přílišném množství cukru je podle odborníků zkreslené a z hlediska výživy dětí by bylo problematické i zavrhování mléka a mléčných výrobků. Návrhy iniciativy se podle nich přiklání k vegetariánskému způsobu stravování. "Navrhovaný zákaz používání konveniencí (polotovarů) ve školním stravování je jen důkazem neznalosti problematiky. Školní jídelna, která denně připravuje stovky porcí, nemůže vařit stejným způsobem jako běžná rodina," upozornili experti v dopise.

Jídelna - ilustrační foto.

Chládek ale řekl, že s iniciativou nikdy nejednal a kvůli zlepšení zdraví českých školáků se už obklopil vlastními odborníky. Spolupracuje například s Českou lékařskou komorou, Českým olympijským výborem, známý fyzioterapeut Pavel Kolář se má zase zabývat správným držením těla dětí. Chládek má v plánu také omezit automaty na kávu a sladkosti ve školách.

Co se týká spotřebního koše, ministr se chce zaměřit na nastavení cen za žákovské obědy. Školy si mu totiž často stěžují, že za státem určenou cenu za oběd se nedá slušně uvařit. Cena za kompletní menu s polévkou, hlavním jídlem a dezertem či salátem nesmí překročit 34 korun.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Mohlo by vás zajímat