25. listopadu 2011 13:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Diskriminace v Číně: Štíři a Panny neseženou práci

Horoskop - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horoskop - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PEKING Zvláštní případ diskriminace zaregistroval čínský trh práce. Jistá firma zveřejnila inzerát, v němž předem odmítá uchazeče o zaměstnání narozené ve znamení Štíra či Panny. Takoví lidé jsou totiž prý příliš náladoví a kritičtí. Vítáni jsou naopak zájemci narození ve znamení Kozoroha, Ryb či Vah. Píše o tom agentura AFP.

"Nechceme Štíry a Panny, naopak Ryby, Váhy a Kozorozi jsou vítáni," uvádí se v inzerátu firmy zabývající se výukou angličtiny, který byl vyvěšen na univerzitě ve středočínském městě Wu-chan.

Inzerát na místa učitelů a úředníků, jehož si všiml také místní list Chutian Metropolis Daily, vyvolal bezprostředně bouři nevole na internetu.

Podle zmíněného deníku šéfka společnosti svůj požadavek zdůvodnila tím, že ve svém soukromém výzkumu zjistila, že Štíři jsou velmi silné osobnosti a bývají náladoví, Panny zase mají tendenci kritizovat a nevydrží dlouho v jednom zaměstnání.

"Najala jsem v minulosti lidi narozené v těchto dvou znameních, ale buď se hádali se svými kolegy nebo u své práce dlouho nevydrželi," prohlásila žena.

Mocní Lvi zastávají vedoucí pozice

Podle místního tisku se zdaleka nejedná o první případ podobného znevýhodňování žadatelů o práci. Studentka Čchi Čchin, narozená ve znamení Raka, se před dvěma měsíci ucházela o práci u firmy organizující svatby. Byla však odmítnuta, "protože se na to víc hodí Vodnáři a Štíři".

Populární čínský mikroblog Weibo následně zaplavilo množství rozhořčených komentářů. "Jsem Štír, takže jsem odsouzen k tomu, abych chodil po žebrotě?" napsal jeden z uživatelů, zatímco další se ptal, zda "jako mocný Lev" má "větší šanci při kandidatuře na vedoucí pozice".

Lidovky.cz, ČTK