21. listopadu 2010 12:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do japonských policejních sil nastoupí tříkilová čivava

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

TOKIO Vypadá to, jako by japonská láska k miniaturizaci dorazila i do policejních sil. Novým příslušníkem policie v západním Japonsku se stala tříkilová čivava jménem Momo (Broskvička), která úspěšně složila psí policejní zkoušky. A zdá se, že jde o primát svého druhu nejen v Japonsku, ale i ve zbytku světa.

Jak napsal zpravodajský server BBC News, Momo se má stát členkou pátracího a záchranného týmu, přičemž by jí její drobné tělíčko mělo umožnit dostat se i na místa, kam tradiční záchranářští psi, jako jsou němečtí ovčáci, neprolezou.

Čivavy, které dostaly jméno podle mexického státu Chihuahua, jsou nejmenším psím plemenem na světě. "Pro nás je dost zvláštní mít jako policejního psa čivavu," připustila mluvčí policejní stanice ve městě Nara v západním Japonsku. "Zaskočilo to i veřejnost, pořád nám tu vyzvánějí telefony," dodala.

Sedmiletá Momo prošla spolu s 31 dalšími uchazeči z celkového počtu sedmi desítek psů, kteří se o vstup do policejních sil ucházeli. Ve vyhledávacím testu dokázala najít člověka do pěti minut poté, co očichala jeho čepici.

Do služby má nastoupit od ledna příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.