Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Zlíně chtějí pokořit rekord: až do soboty budou skládat obří puzzle

Puzzle (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Puzzle (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

ZLÍN Největší sériově vyráběné puzzle na světě složené z 33 600 dílů dnes začalo ve zlínské sportovní hale skládat 33 dobrovolníků. Aby pokořili rekord v rychlosti složení zapsaný v Guinnessově knize rekordů, musí mít skládačku hotovou do soboty.

Budou skládat neustále, ve dne i v noci, prioritou je skládat po celou dobu a minimálně spát, sdělila organizátorka Věra Stojarová. Akce je součástí třídenního Puzzle festivalu.

Spaní v tělocvičně

Milovníci puzzle zapojení do pokusu o rekord si přivezli spacáky, k dispozici budou mít v hale jídlo a veškeré zázemí. Přijeli z celé republiky. „Ze zkušenosti vím, že jedna noc se dá zatáhnout nonstop, tu druhou už většinou člověk odpadá. Dá se to navodit různými energetickými nápoji, máme tady zázemí, když bude někdo potřebovat, může se prospat,“ řekla médiím jedna z účastnic Ivana Matysková, která se zapojila do podobné akce v roce 2011, kdy se skládalo puzzle z 32 000 dílků.

Celý proces bude zaznamenávat kamera, tým skládačů je rozdělený do několika skupin, každá na stole složí určitou část obrazu, které se na konci dají dohromady.

Zároveň program pro veřejnost

Největší puzzle na světě má motiv džungle se zvířaty, po složení má rozměry 5,7 krát 1,5 metru. „Toto puzzle již bylo poskládáno 100 skládači, čas jsme přepočítali na našich 33 skládačů. Musí ho poskládat do tří dnů, aby rekord pokořili,“ podotkla Stojarová.

Puzzle festival, který pořádá obecně prospěšná společnost Aktivně životem, nabízí návštěvníkům také workshopy ve druhé části sportovní haly, kde se lidé naučí základní principy skládání, lepení hotových obrázků a rámování. Návštěvníci si mohou sestavit puzzle z papíru, dřeva, pěny, plastu nebo kovu. Nechybí ani puzzle miniaturní, metalické, svítící, magnetické i 3D puzzle ve tvaru pyramidy, koule nebo známých staveb.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...