Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Drive-through‘ zpověď a letecké žehnání. Církev kvůli koronaviru zkouší originální alternativy praktikování víry

Magazín

  5:00
Bowie/Lublin/Vroclav - Kvůli koronaviru muselo již mnoho kostelů v Evropě i ve Spojených státech přerušit svůj provoz. Zatímco se kostelní lavice vyprázdnily, církve sahají k mnohdy neortodoxním způsobům praktikování víry - od zpovědi z auta až po letecké modlitby za vymýcení nákazy.

Kněz Scott Holmer zpovídá věřící na parkovišti kostela. foto: St. Andrew the Confessor Catholic Church

Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou. Nebojíme se, říkají

V americkém státě Maryland začal například katolický farář Scott Holmer nabízet takzvané „drive through” zpovědi. Jedná se o koncept, který používají fastfoodové řetězce - zákazník si z auta objedná, následně u výdejního okénka vyzvedne jídlo a jede dál.

V tomto případě zpověď probíhá tak, že farář sedí na parkovišti u kostela a věřící se mohou zpovídat ze svých aut, čímž se předejde riziku přenosu viru. Na zpovědi si farář vyhradil každý den 45 minut, v neděli ovšem na parkovišti sedí celých pět hodin. V případě deště je zpověď zrušená.

Pokud si to zpovídající přeje, kněz si může zavázat oči, aby zpověď zůstala anonymní. Když v autě přijede více osob, ostatní z auta vystoupí a počkají opodál, případně se postupně vystřídají. Provoz aut na parkovišti koriguje seminarista.

Bezprecedentní: Vikář uzavřel pro veřejnost všechny kostely v Římě. Věřící mohou vynechat nedělní mši

Podle příspěvků na sociálních sítích se zdá, že o originální způsob zpovědí je velký zájem. „Kněží musí být kreativní, aby lidem přinesli Krista, když to teď již není možné v našich kostelech,” řekl Holmer týdeníku Catholic Standard. V rozhovoru dodal, že doufá, že si lidé v těchto náročných časech zachovají naději a budou více vděční za bohoslužby.

Kromě Spojených států se inovativní způsoby praktikování víry rozvinuly i v Evropě. Kněz Miroslaw Matuszny například v úterý obcházel ulice polského Lublinu a s relikvií svatého Antonína v rukách se hlasitě modlil za konec koronavirové nákazy. Okolní věřící vyzýval, aby se k němu připojili zpoza oken. Osamocenou pouliční modlitbu nakonec faráři zakázala lublinská arcidiecéze, údajně proto, že ji o své aktivitě dopředu neinformoval.

Farář Cezary Chwilczyński žehná městu Vratislav.
Polský kněz v ulicích Lublinu modlí za ukončení nákazu koronaviru.

V polské obci Żórawina ve Slezsku zvolil farář Cezary Chwilczyński akčnější způsob modlitby. V letadle se vznesl nad nedaleké historické město Vratislav a zpoza paluby s Pannou Marií a relikvií papeže Jana Pavla II. se modlil za vymýcení nákazy v Polsku i v celém světě. Kněz následně v rozhovoru pro polskou stanici  TVN24 uvedl, že je fanoušek létání a v minulosti dokonce pracoval pro polskou aerolinku LOT.

Mnoho kostelů vyřešilo zákaz shromažďování online přenosy ze mší, které mohou věřící sledovat z domovů. Tímto způsobem publikuje přenosy například pražský kostel Panny Marie Sněžné, kostel svatého Tomáše v Brně a další, jejich plný seznam je pak dostuný na adrese MšeOnline.cz.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat