Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dům za 12 miliard korun

Magazín

  12:29
NICE/PRAHA - Záhadný ruský miliardář, jehož jméno není doposud známo, trumfl své hojně utrácející soky koupí luxusní vily La Leopolda za rekordní sumu 500 milionů eur (přes 12 miliard korun). Sídlo, které se nachází na francouzské Riviéře, je považováno za nejdražší soukromou rezidenci na světě a ruský oligarcha se tak postaral o světový rekord. Informoval o tom včera britský list The Times.

Nejdražší soukromá rezidence světa. foto: AFP

„Prodej tisíciletí“ ohromil realitní agenty na celém světě, ale zároveň vnesl obavy na jinak poklidné Azurové pobřeží. Místním obyvatelům se zdá, že se jim invaze ruských financí vymkla z rukou.

Ruští miliardáři si Azurové pobřeží oblíbili v 90. letech minulého století stejně jako kdysi stará ruská šlechta a od té doby je tato oblast jejich oblíbených rekreačním střediskem, napsal britský list. Nikdo z nich se však ani náznakem nepřiblížil k sumě, kterou za vilu La Leopolda zaplatil záhadný Rus původní majitelce Lily Safraové, vdově po libanonském bankéři Edmondu Safraovi.

Rekord: ze 2 na 10 miliard
Podle listu The Times Safraová vyčkávala několik měsíců, zda kupující nabídku na nemovitost nacházející se mezi Nice a Monakem, kterou nechal postavit bývalý belgický král Leopold II. v roce 1902, ještě nezvedne. Předchozí rekordní suma byla zaplacena za nemovitost v honosné čtvrti Kensington Palace Gardens v Londýně v roce 2004. Tehdy za Letní palác zaplatil ocelářský magnát Lakšmí Mittal 129 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun). Slavná nemovitost La Leopolda v minulosti patřila například i bývalému šéfovi Microsoftu Billu Gatesovi nebo zakladateli firmy Fiat Giovannimu Agnellimu. Nedávno se spekulovalo, že ji koupil ruský miliardář Roman Abramovič. Tuto informaci ale britské listy The Times, The Independent i The Guardian s odkazem na francouzské zdroje popřely.

„Jde o absolutně surrealistickou sumu. Velice nás to znepokojuje. Nyní už nebudeme moci takovýmto klientům nabídnout nic, co by se pohybovalo pod hranicí 100 milionů eur. Pokud jim nabídnete něco levnějšího, vyhodí vás, ani se nenadějete,“ řekl francouzskému deníku Le Parisien Jean Pierre, jeden ze špičkových realitních agentů.
Další francouzský list Nice Matin napsal: „S touto cenovkou se pohybujeme daleko za hranicí luxusu a možná i dost daleko od hranic reality.“ Viditelný nadbytek ruských oligarchů vyvolává samozřejmě nespokojenost chudších lidí.

Pálili bankovky pro zábavu
Pierrette, uklízečka jedné ruské rodiny, si nedávno postěžovala: „Jednou jsem byla pozvána na party, kde se hosté bavili tím, že rozhazovali s velkým jásotem zapálené 500eurové bankovky do vzduchu. Služebnictvo to pak po nich muselo uklízet. Bylo to něco odporného.“ Jean-Marie Tarragoni, který pracuje ve správě nemovitostí v Nice, tvrdí, že trh s nemovitostmi na Riviéře se absolutně zbláznil. „200 lidí ho absolutně destabilizovalo. Tito ruští oligarchové se pustili do podobné války, jakou spolu kdysi vedli Onassis a Niarchos. Soupeření mezi těmito dvěma vedlo v 50. letech k prudkému zvýšení cen.