3. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Eiffelovka jako strom? Věž by mohla mít háv z rostlin

Eiffelova věž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eiffelova věž | foto: Shutterstock

Tým francouzských inženýrů přišel s velkolepým plánem. Od příštího roku hodlali dominantu Paříže osázet rostlinami, a tak z ní udělat „zelené plíce metropole“. O realizaci za 72 milionů eur však údajně nemají tušení provozovatel památky ani pařížská radnice.

Paříž se během čtyř let mohla stát ekologickým centrem Evropy, jejímž symbolem by byla zelená Eiffelova věž pokrytá až 600 tisíci rostlinami. Megalomanský projekt francouzských projektantů a inženýrů ve středu poprvé odhalil list Le Figaro. Úřady se prozatím od nápadu zcela distancovaly. O co se přesně jedná? Podle plánu, na kterém se pracuje už přes dva roky, měla dominanta Paříže získat nové "ošacení" v podobě živých zelených rostlin. Do stávající konstrukce by byly zabudovány lišty se zavěšenými sáčky, z nichž by vyrůstaly různé odrůdy břečťanu. Eiffelovka tak měla získat zcela nový, netradiční háv, ale také schopnost absorbovat z ovzduší škodlivé zplodiny. Podle Le Figaro by se z ní stal "největší strom na světě".

Podpora udržitelného rozvoje

Za originálním projektem stojí inženýři ze skupiny Ginger, kteří spolupracují se stavební firmou Vinci a architektonickým ateliérem Claudea Buchera. Eiffelovu věž znají velmi dobře, protože se zúčastnili již nedávného konkurzu na rekonstrukci prvního a zároveň nejvytíženějšího patra věže. Jejich cílem je pozvednout francouzské hlavní město v několika rovinách - ekologické, ekonomické i kulturní. "Chceme z Paříže udělat symbol 21. století ve smyslu udržitelného rozvoje," uvedli projektanti ve svém prohlášení. Realizace by však byla konstrukčně, a tím pádem i finančně nesmírně náročná. V potaz se musí brát nejen samotná instalace rostlin, ale také systém jejich zavlažování a náklady na údržbu. Předpokládaná váha použitých rostlin se podle projektu pohybuje okolo 138 tun. Spolu s konstrukcí a zavlažovacím systémem by tak Eiffelova věž přibyla na váze o celých 378 tun.

Proměna Eiffelovy věže: během příštího roku by mohla dominanta Paříže získat nový zelený háv složený z popínavých rostlin.

Proměna Eiffelovy věže: během příštího roku by mohla dominanta Paříže získat nový zelený háv složený z popínavých rostlin.

Náklady na výstavbu se odhadují na 72 milionů eur. Financovat by je měly společnosti podporující udržitelný rozvoj. "Pařížané nebudou muset nic přispívat. Je to celé na soukromou objednávku," řekli francouzskému listu Metro zástupci Ginger. Nyní je v blízkosti hlavního města podrobován nejpřísnějšímu testování několik metrů vysoký osázený prototyp Eiffelovy věže.

Dojde na realizaci?

Podle dosavadních reakcí společnosti SETE, která věž provozuje, a pařížské radnice to ale vypadá, že detailní projekt zůstane jen na papíře. "Ani Eiffelova věž, ani pařížská radnice nemají nic společného s projektem, který chce nechat zarůst vegetací tuto památku," napsal už během středy na sociální síti Twitter Jean-Bernard Bros, který má na pařížské radnici na starosti turismus. Později byla realizace projektu dementována i zástupci SETE. "Projekt měl zůstat důvěrný, ale kalendář, který zveřejnil Le Figaro, je přesný," stála si na svém kancelář Ginger. Podle harmonogramu se už mělo s předpěstováním rostlin začít co nejdříve, aby byly do června 2012 připraveny k výsadbě. Jejich instalace na místě měla dnem i nocí probíhat do ledna 2013. Závěrečné "odstrojení" věže bylo zamýšleno do července 2016.

"Propracovali jsme to do nejmenších detailů. To bychom samozřejmě nedělali bez vědomí radnice, a dokonce i ministerstva pro ekologii," trval včera na svém ředitel Ginger Jean-Luc Schnoebelen. Nad plánem se tak stále vznášejí otazníky.

Najdete na Lidovky.cz