24. ledna 2008 10:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Emiráty postaví nejčistší město

Koláž Šimon/LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Šimon/LN | foto: Foster-partners/Šimon Koláž

ABÚ ZABÍ Město bez aut, zplodin a odpadků již není jen pouhým snem ekologů a ochránců přírody. Model města Masdar, což arabsky znamená pramen, představil tento týden na konferenci o energiích budoucnosti v Abú Zabí ateliér světoznámého britského architekta Normana Fostera.

Nejčistší město planety se začne stavět ve Spojených arabských emirátech již příští měsíc. Půjde o zelené město budoucnosti určené pro 47 500 obyvatel.

Se stavbou se začne v únoru na pozemku o velikosti šesti kilometrů čtverečních a první z obyvatel by se do něj měli začít stěhovat už příští rok, i když se počítá s tím, že poslední stavební práce skončí až za deset let. Projekt ateliéru Foster and Partners je podle agentury Reuters ideálním příkladem soběstačné architektury. Energii pro budovy bude vyrábět elektrárna na solární panely. Ulice budou zastíněny, aby v pouštním prostředí, v němž v létě teploty stoupají až k 50 stupňům Celsia, poskytovaly chodcům stín. Město je umístěno tak, aby co nejlépe využilo zchlazující proud vzduchu vanoucí od moře. Má být ohraničené zdí, která ho bude chránit jednak před hlukem letiště nedalekého Abú Zabí, a také před výhní.

Autům vjezd zakázán
Do Masdaru nebudou smět vjíždět motorová vozidla, dopravu zajistí elektrické vlaky, jež budou jezdit až do centra Abú Zabí. Užitkovou vodu bude zpracovávat odsolovací zařízení s kapacitou o 80 procent vyšší, než je v těchto zařízeních obvyklé jinde. Veškerá odpadní voda bude procházet čističkami, aby mohla být použita k zalévání rostlin, jež budou pěstovány k výrobě biopaliv.

V Masdaru bude sídlo vědeckého a technického ústavu. Počítá se také s tím, že se pro výzkum v něm rozhodnou nadnárodní i začínající společnosti z oblasti ekologických technologií. Foster považuje Masdar za dosud nejdokonalejší ekologický projekt. „Nejedná se tu o žádnou módu, ale o přežití,“ řekl agentuře Reuters. Spojené arabské emiráty jsou podobně jako ostatní země Perského zálivu významným exportérem ropy a v přepočtu na obyvatele patří k největším producentům skleníkových plynů na světě. Vláda v pondělí oznámila, že hodlá do projektů obnovitelných a ekologicky nezávadných zdrojů energie investovat 15 miliard dolarů (268 miliard korun). Tato suma zahrnuje i výstavbu Masdaru.

Hlavní je soulad s přírodou
Foster, jehož firma má za sebou řadu velmi známých staveb včetně rekonstrukce sídla berlínského Říšského sněmu řekl, že takto ekologicky náročný projekt ztěžují ve Spojených arabských emirátech tamní klimatické podmínky. „Eliminovat tvorbu skleníkových plynů je v poušti náročnější než v mírném pásmu. Bylo by to mnohem jednodušší například ve Středomoří nebo v severní Evropě. Já ale věřím, že je třeba pracovat v souladu s místní přírodou a že musíme vycházet z místních tradičních staveb,“ řekl letos třiasedmdesátiletý architekt.
 
Masdar bude velmi hustě obydlené město, čímž se bude lišit od plošně roztažených moderních zástaveb v Perském zálivu, kde není nouze o pouštní pozemky. Toho, že by obyvatelům mohly chybět automobily, se Foster nebojí. „Podívejte se na Benátky. Cítíte se tam nějak omezení proto, že tam nejsou auta? Právě naopak. Benátky jsou natolik přitažlivé, že jim jejich popularita může až škodit,“ řekl.

vas, ČTK