Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ernő Rubik slaví narozeniny, vyřešte s námi jeho kostku

Magazín

  21:27
BUDAPEŠŤ/PRAHA - Šedesáté páté narozeniny oslaví 13. července maďarský architekt a designér Ernő Rubik, vynálezce patrně nejoblíbenějšího hlavolamu na světě - Rubikovy kostky. Legendární šestibarevnou krychli skládající se z 27 kostiček, která byla zpočátku jednobarevná, vytvořil na počátku 70. let jako pomůcku pro lepší chápání trojrozměrného světa: to když přednášel na vysoké škole uměleckoprůmyslové o konstrukcích a prostoru a nemohl se už dál dívat na prostorovou slepotu svých studentů.

Rubikova kostka foto: Reprofoto

Kostka však akademickou půdu opustila a stala se světovým šlágrem. S rozjetím výroby to však nebylo v tehdejším

Profesorova kostka

Existuje množství variací, které se především liší počtem kostiček, od 2x2x2 přes 4x4x4(Rubikova pomsta) a 5x5x5(Profesorova kostka) až po šestkové, sedmičkové ba devítkové kostky. Ale ta pravá, která chytá za srdce, je ta 3x3x3, ta klasická.

komunistickém Maďarsku jednoduché. Domácí hračkářské firmě Politechnika trvala příprava tři roky. Původně Kouzelná kostka se proto na trhu objevila až v roce 1978, a ačkoli její prodej neprovázela žádná reklama, okamžitě si získala celé Maďarsko.

Sto milionů prodaných kostek za dva roky
Opravdový boom ale zaznamenala, když se její výroby a distribuce ujala americká firma Ideal Toy, v čemž Rubikovi napomohli také jeho dva přátelé - emigranti. Jen v letech 1980 až 1982 se ve světě prodalo na sto milionů kusů tohoto hlavolamu. O kostce samotné vyšlo v té době přes tisíc publikací.

Fridrichova metoda vyřešení rubikovy kostky


Kostka fascinovala a dodnes fascinuje mladé i staré - ti všichni se snaží co nejrychleji dostat tu správnou barvu kostičky na příslušnou stranu krychle. Někomu to trvá celé hodiny i dny, těm nejlepším stačí jen necelých deset vteřin.

Erno Rubik

A když kostka zaplavila celý svět, přišel Rubik s dalšími tvary - s hadem a věží. Žádný z jeho pozdějších hlavolamů ale její obliby
nedosáhl.

Rubik 360

Letos v únoru představil na největším veletrhu hraček na světě v německém Norimberku svůj nejnovější hlavolam. Má název Rubik 360 a skládá se ze tří průhledných plastových koulí, ve kterých je uvězněno šest barevných míčků. Ty je třeba dostat do odpovídajících otvorů ve vnější kouli tím, že se vytřesou ze střední koule, která má pouze dva otvory.

Autoři: ,

ÚSTAV HEMATOLOGIE A KREVNÍ TRANSFUZE
Recepční/sanitář/ka pro ambulantní provoz ÚHKT

ÚSTAV HEMATOLOGIE A KREVNÍ TRANSFUZE
Praha
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč