Kostka však akademickou půdu opustila a stala se světovým šlágrem. S rozjetím výroby to však nebylo v tehdejším
Profesorova kostkaExistuje množství variací, které se především liší počtem kostiček, od 2x2x2 přes 4x4x4(Rubikova pomsta) a 5x5x5(Profesorova kostka) až po šestkové, sedmičkové ba devítkové kostky. Ale ta pravá, která chytá za srdce, je ta 3x3x3, ta klasická. |
Sto milionů prodaných kostek za dva roky
Opravdový boom ale zaznamenala, když se její výroby a distribuce ujala americká firma Ideal Toy, v čemž Rubikovi napomohli také jeho dva přátelé - emigranti. Jen v letech 1980 až 1982 se ve světě prodalo na sto milionů kusů tohoto hlavolamu. O kostce samotné vyšlo v té době přes tisíc publikací.
Fridrichova metoda vyřešení rubikovy kostky
Kostka fascinovala a dodnes fascinuje mladé i staré - ti všichni se snaží co nejrychleji dostat tu správnou barvu kostičky na příslušnou stranu krychle. Někomu to trvá celé hodiny i dny, těm nejlepším stačí jen necelých deset vteřin.

A když kostka zaplavila celý svět, přišel Rubik s dalšími tvary - s hadem a věží. Žádný z jeho pozdějších hlavolamů ale její obliby
nedosáhl.

Letos v únoru představil na největším veletrhu hraček na světě v německém Norimberku svůj nejnovější hlavolam. Má název Rubik 360 a skládá se ze tří průhledných plastových koulí, ve kterých je uvězněno šest barevných míčků. Ty je třeba dostat do odpovídajících otvorů ve vnější kouli tím, že se vytřesou ze střední koule, která má pouze dva otvory.