Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exotická jména Čechů? Šanel či Monty Pepa

Magazín

  14:00
Nejoblíbenějšími jmény v Česku, která rodiče loni dávali svým dcerám a synům nejvíc, byla Tereza a Jan. Velmi často vybrali pro své potomky také jméno Eliška, Adéla a Anna nebo Jakub, Tomáš a Adam.

Plačící miminko. foto: Shutterstock

Postupně přibývá ale i dětí s cizokrajnými a neobvyklými jmény, řekla Eva Kotanová z Českého statistického úřadu. Letos v lednu podle ní žebříček oblíbenosti stále vedla Tereza, Jana ale na první příčce vystřídal Jakub.

Skokan roku je Matyáš
Tereza hraje u rodičů v Česku prim už od roku 1999, kdy statistici začali dávání jmen pravidelně sledovat. U chlapců se v čele seznamu střídá Jan s Jakubem. "Těžko říct, jak to bude vypadat dál, jestli třeba Terezek nebude už ve školkách a školách moc," řekla statistička. Podle ní se "skokanem roku" loni stalo jméno Matyáš, které skončilo na jedenáctém místě a letos v lednu bylo už šesté. Před pár lety přitom nebylo ani v první dvacítce.

Kolik se narodilo Terezek a Janů?

Loni se v Česku narodilo bezmála 57.000 děvčat. Jméno Tereza dostalo téměř 2700 z nich. Skoro 2500 holčiček pojmenovali rodiče Eliška. Narodilo se i zhruba 1890 Adél a 1842 Aniček. Janů v Česku přibylo 3200. Na svět přišlo i 3115 Jakubů, 2560 Tomášů, skoro 2160 Adamů a 2055 Davidů. Celkem se narodilo 60.220 chlapců.


Cizokrajných jmen přibývá
I když čeští rodiče volí obvykle tradiční jména, podle Kotanové postupně přibývá jmen cizokrajných. Loni se mezi nimi objevila třeba Aashinya, Biqi, Fathija, Gaoxiang, Imana, Oleksandra či Zlatica. Rodiče sáhli i po starém jméně Malvína, Klementýna, Elvíra či Filoména. Matrikáři zapsali také počeštěné varianty cizích jmen - Šanel či Mišela.Chlapci pak dostali třeba jméno Abdoul, Bilguut, Dmytro, Spiros či Thang.

Křišťálová lupa 2011

Rodiče se přiklonili ale i ke staročeským jménům jako Horymír, Křišťan či Jošt. Kotanová řekla, že se mnohem častěji začínají dávat také dvě jména jako třeba Anna Marie. Nejneobvyklejším z takových "dvojitých jmen" byl loni zřejmě Monty Pepa.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat