Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Filmový medvídek Kuky se dočkal pomníku v Červené Řečici

Magazín

  12:24
ČERVENÁ ŘEČICE - Filmový hrdina medvídek Kuky má v Červené Řečici na Pelhřimovsku sochu v nadživotní velikosti. Odhalena byla v místním parku při dnešní vernisáži děl, jež vznikla na 14. ročníku festivalu Slámování.

Jan Svěrák na projekci svého nového filmu Kuky se vrací foto: ČTK

Inspirací pro asi dvě stovky výtvarníků, kteří se v sobotu sjeli na víkendovou akci, byl i další fenomén doby - cyklistika. K vidění je hned několik slámových bicyklů. Nadšení návštěvníků budí i obří slámové akvárium s plovoucími rybami.

Za 14. ročníků vznikla v prostorách řečického zámku nejrůznější díla - loni jim vévodila Socha Svobody. Náměstí pravidelně zdobí slaměná zvířata, postavy v nadživotní velikosti a pohádkové bytosti.

Čtěte také

V parku návštěvníci obdivovali třeba krokodýla, jemuž z tlamy čouhala ruka. Mezi stromy se vznášel smečující volejbalista. Při jednom z ročníků stál u přechodu přes silnici do parku slámový slepec s holí v životní velikosti, místní pumpu a kontejnery zdobily slámové žáby.

Po trávě tam běhal mravenečník nebo stonožka a hovnivál válel svoji kuličku. Ve vyschlé kašně stál opuštěný koráb. Zaparkovaly tu i kombajny a slámová auta.

Festival chce od počátku poukázat na zoufalý stav renesančního zámku, jenž do roku 1948 patřil Arcibiskupství pražskému. Před více než 20 lety ho pelhřimovský okresní úřad bezúplatně převedl na stavební družstvo UNIMAX, na které byl později vyhlášen konkurz. Ten sice skončil před pěti roky, ale majitel zůstal stejný a zadlužený.

K záchraně rozpadající se památky podle hlavního organizátora ze Spolku na záchranu památek červenořečických Jiřího Jedličky by pomohlo jediné: přijetí zákona o restitucích církevního majetku. "Připraven je, jsem zvědavý, jak se k němu postaví nový ministr kultury a vláda," řekl Jedlička.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...