Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmový medvídek Kuky se dočkal pomníku v Červené Řečici

Magazín

  12:24
ČERVENÁ ŘEČICE - Filmový hrdina medvídek Kuky má v Červené Řečici na Pelhřimovsku sochu v nadživotní velikosti. Odhalena byla v místním parku při dnešní vernisáži děl, jež vznikla na 14. ročníku festivalu Slámování.

Jan Svěrák na projekci svého nového filmu Kuky se vrací foto: ČTK

Inspirací pro asi dvě stovky výtvarníků, kteří se v sobotu sjeli na víkendovou akci, byl i další fenomén doby - cyklistika. K vidění je hned několik slámových bicyklů. Nadšení návštěvníků budí i obří slámové akvárium s plovoucími rybami.

Za 14. ročníků vznikla v prostorách řečického zámku nejrůznější díla - loni jim vévodila Socha Svobody. Náměstí pravidelně zdobí slaměná zvířata, postavy v nadživotní velikosti a pohádkové bytosti.

Čtěte také

V parku návštěvníci obdivovali třeba krokodýla, jemuž z tlamy čouhala ruka. Mezi stromy se vznášel smečující volejbalista. Při jednom z ročníků stál u přechodu přes silnici do parku slámový slepec s holí v životní velikosti, místní pumpu a kontejnery zdobily slámové žáby.

Po trávě tam běhal mravenečník nebo stonožka a hovnivál válel svoji kuličku. Ve vyschlé kašně stál opuštěný koráb. Zaparkovaly tu i kombajny a slámová auta.

Festival chce od počátku poukázat na zoufalý stav renesančního zámku, jenž do roku 1948 patřil Arcibiskupství pražskému. Před více než 20 lety ho pelhřimovský okresní úřad bezúplatně převedl na stavební družstvo UNIMAX, na které byl později vyhlášen konkurz. Ten sice skončil před pěti roky, ale majitel zůstal stejný a zadlužený.

K záchraně rozpadající se památky podle hlavního organizátora ze Spolku na záchranu památek červenořečických Jiřího Jedličky by pomohlo jediné: přijetí zákona o restitucích církevního majetku. "Připraven je, jsem zvědavý, jak se k němu postaví nový ministr kultury a vláda," řekl Jedlička.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat