Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finové vyšlapali na golfovém hřišti obří obrazec do sněhu

Magazín

  5:47
HELSINKY - Na golfovém hřišti nedaleko finské metropole Helsinek vyšlapala skupinka nadšenců obří sněhový obraz. Geometrický obrazec široký 160 metrů, který vznikl za použití lan, sněžnic a tisíců kroků, upoutal celosvětovou pozornost, napsal zpravodajský server BBC News.

Finové vyšlapali na golfovém hřišti obří obrazec do sněhu foto: Reprofoto

Pozoruhodný výtvor v jihofinském městě Espoo vytvořil amatérský umělec Janne Pyykkö a jedenáct dobrovolníků. Na pomoc si vzali sněžnice a své umělecké dílo do sněhu vyšlapali za dva víkendové dny. Jde patrně o největší kresbu ve sněhu, jaká kdy ve Finsku vznikla.

Jak bude o víkendu: mrazivé počasí potrvá, potěší slunce na obloze

„Už dřív jsem dělal menší výtvarné návrhy, ale chtěl jsem postoupit na další úroveň, udělat něco složitějšího než dřív,“ řekl BBC Pyykkö, který pracuje jako IT konzultant. Nechal se inspirovat britským umělcem Simonem Beckem, který je proslulý kresbami ve sněhu, a rozhodl se „vytvořit něco krásného“ v hustém prašanu nedaleko svého domu.

Vzorec propojených tvarů připomínajících vločku nejprve navrhl na počítači, a když byl s jeho podobou spokojený, sehnal si dobrovolníky v místní facebookové skupině nadšenců milujících chůzi na sněžnicích.

Každý dobrovolník dostal podrobný plán kroků, které musel vyšlapat na sněhem pokrytém golfovém hřišti Löfkulla nedaleko hlavního města Helsinek. Jednotných stop dosáhli použitím sněžnic dlouhých 50 centimetrů a 30 centimetrů širokých.

Zájem, který jeho dílo vyvolalo, umělce velmi potěšil a už nyní ho prý napadají další projekty. Příště by ale mohly být „o něco menší“, dodal Pyykkö.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!