Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finové vyšlapali na golfovém hřišti obří obrazec do sněhu

Magazín

  5:47
HELSINKY - Na golfovém hřišti nedaleko finské metropole Helsinek vyšlapala skupinka nadšenců obří sněhový obraz. Geometrický obrazec široký 160 metrů, který vznikl za použití lan, sněžnic a tisíců kroků, upoutal celosvětovou pozornost, napsal zpravodajský server BBC News.

Finové vyšlapali na golfovém hřišti obří obrazec do sněhu foto: Reprofoto

Pozoruhodný výtvor v jihofinském městě Espoo vytvořil amatérský umělec Janne Pyykkö a jedenáct dobrovolníků. Na pomoc si vzali sněžnice a své umělecké dílo do sněhu vyšlapali za dva víkendové dny. Jde patrně o největší kresbu ve sněhu, jaká kdy ve Finsku vznikla.

Jak bude o víkendu: mrazivé počasí potrvá, potěší slunce na obloze

„Už dřív jsem dělal menší výtvarné návrhy, ale chtěl jsem postoupit na další úroveň, udělat něco složitějšího než dřív,“ řekl BBC Pyykkö, který pracuje jako IT konzultant. Nechal se inspirovat britským umělcem Simonem Beckem, který je proslulý kresbami ve sněhu, a rozhodl se „vytvořit něco krásného“ v hustém prašanu nedaleko svého domu.

Vzorec propojených tvarů připomínajících vločku nejprve navrhl na počítači, a když byl s jeho podobou spokojený, sehnal si dobrovolníky v místní facebookové skupině nadšenců milujících chůzi na sněžnicích.

Každý dobrovolník dostal podrobný plán kroků, které musel vyšlapat na sněhem pokrytém golfovém hřišti Löfkulla nedaleko hlavního města Helsinek. Jednotných stop dosáhli použitím sněžnic dlouhých 50 centimetrů a 30 centimetrů širokých.

Zájem, který jeho dílo vyvolalo, umělce velmi potěšil a už nyní ho prý napadají další projekty. Příště by ale mohly být „o něco menší“, dodal Pyykkö.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat