Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Finské divadlo se kvůli islamistům vzdalo jména Isis

Divadlo- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo- ilustrační | foto: Shutterstock

HELSINKY Helsinský divadelní sbor zaměřený na představení pro děti nahradil své dosavadní jméno Isis novým názvem Osiris. Divadelníci se k tomuto kroku podle finské televite YLE rozhodli kvůli tomu, že stejné jméno používá jako zkratku radikální organizace Islámský stát (IS).

Pro toto islamistické hnutí se vedle zkratky IS používají mimo jiné i akronymy ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii) či ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě).

Finské divadlo jméno Isis zvolilo podle staroegyptské bohyně, ta je známá pod českým názvem Eset. Její kult byl značně populární a v době helénismu se rozšířil po celém antickém světě. Sbor si za svůj nový název vybral jméno jejího manžela Osirise (česky Usir).

Hurikán i čokoláda

Finští umělci nejsou jediní, kdo se kvůli islámským radikálům rozhodl změnit jméno. Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN, vyjmula ženské jméno Isis ze seznamu pro tichomořské hurikány. Stejného jména se vzdali i belgický výrobce čokolády či jistá britská kapitálová společnost.

Naopak helsinská překladatelská společnost Isis Translations se svého jména vzdát nehodlá. Loni kvůli tomu vydala prohlášení, ve kterém vyzvala média, aby používala ve zpravodajství o Islámském státu zkratku IS a ne ISIS. Reagoval na to i ústav pro finský jazyk Kotus, který používání IS označil jako jednu z možností, zároveň ale upozornil, že stejnou zkratku má zavedený finský bulvární deník Ilta-Sanomat. Ilta-Sanomat je po sesterském listu Helsingin Sanomat druhým největším v zemi.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...