Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotili se na hoře nazí. Teď čtveřici turistů zatkla policie

Magazín

  7:00
KUALA LUMPUR - Malajsijská policie zatkla čtyři západní turisty, kteří čelí podezření, že se minulý měsíc fotografovali nazí na nejvyšší hoře země Kinabalu. Několik dní po tomto incidentu postihlo oblast zemětřesení a zabilo na Kinabalu 18 lidí.

Turisté měli svým nevhodným chováním probudit zemětřesení. foto: youtube.comReprofoto

Místopředseda vlády státu Sabah, kde se horský velikán nachází, označil fotografující se cizince za viníky tragédie, protože svým chováním podle něj „projevili neúctu vůči svaté hoře“.

Počet obětí zemětřesení vzrostl na 18 poté, co dnes byla potvrzena smrt posledních dvou lidí, kteří byli po pátečních otřesech půdy pohřešováni. Jde o učitele a žáka ze Singapuru, kteří patřili ke školní výpravě, již zemětřesení na Kinabalu zastihlo. Singapurští školáci tvoří největší část obětí.

Zemětřesení zabilo 13 lidí. Mohou za to turisté, řekl místní ministr

Vzhledem k nálezu a identifikaci posledních dvou pohřešovaných byly ve středu ukončeny pátrací a záchranné operace v oblasti hory.

Mezi čtveřicí zadržených jsou podle agentury AP sourozenci (bratr a sestra) z Kanady, Nizozemec a Britka. První tři se sami přihlásili v úterý večer na policejní stanici v Sabahu. Britská občanka byla v úterý zatčena na letišti v provincii Sabah, když chtěla odletět do malajsijské metropole Kuala Lumpuru.

Mount Kinabalu. Time of my life.

Posted by Emil Kaminski on 7. červen 2015

Policie dostala soudní příkaz, aby byli uvedení čtyři cizinci zadrženi na čtyři dny. Jsou vyšetřováni s podezřením z nemravného chování. Celkem bylo ve skupině, jež se na hoře svlékla, deset cizinců. Proč nebylo zadrženo i zbývajících šest lidí, není známo. Vicepremiér státu Sabah Joseph Pairin Kitingan prohlásil, že k „usmíření ducha hory“ bude proveden speciální rituál.

Zemětřesení o síle 6,0 stupně způsobilo na hoře Kinabalu, která měří 4095 metrů, mohutné sesuvy půdy a pády balvanů. Ze svahu se po otřesech samo nebo s pomocí průvodců a záchranářů dostalo do bezpečí přes 130 lidí, kteří tam zůstali kvůli neprůchodnosti sestupové trasy více než den uvězněni.

Autor: