Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
23. února 2017 15:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouz stráví týden uvnitř obřího kamene, poté hodlá vysedět tucet vajec

Francouzský umělec Abraham Poincheval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský umělec Abraham Poincheval. | foto: Lidovky.cz

PAŘÍŽ Najít odpovědi na základní životní otázky hodlá francouzský umělec Abraham Poincheval, který si k tomuto účelu vybral velmi nezvyklé prostředí. Ve středu se na týden nechal zavřít do obřího kamene, kde má vytesán prostor pouze pro svou sedící postavu a základní zásoby. Pokud ve zdraví vyjde ven, hodlá navázat dalším svérázným počinem - vysedí tucet vajec.

„Beru to jako cestu do nitra, abych zjistil, o čem tehnle svět je,“ řekl agentuře AFP čtyřiačtyřicetieltý výstřední performer krátce před tím, než se v pařížské moderní galerii Palais de Tokyo nechal zavřít do kusu vápence rozděleného na dvě poloviny, do jehož vnitřku je vyhloubena díra pouze mírně přesahujíc jeho tělesné rozměry.

Podobně bizarní projekty nejsou tomuto Francouzovi cizí. Dokázal například strávit dva týdny v břiše vycpaného medvěda, přeplout řeku v obří zašpuntované lahvi nebo pěšky přejít Francii ve zcela přímém směru bez uhýbání.

Uvnitř dvanáctitunového kamene má k dispozici otvor pro přísun kyslíku a rovněž prostory, kde má uskladněno sušené maso či tekutiny. Na otázky novinářů, jak bude řešit toaletu, prý odpovídat nechtěl.

Ve fyzicky i duševně náročných aktivitách nehodlá polevit ani poté, co bude z nitra vápence vyproštěn. Po týdnu samoty si naplánoval přibližně čtyřtýdenní pobyt ve společnosti 12 slepičích vajec, z nichž chce pomoci na svět kuřatům. Sedět na nich prý bude 24 hodin denně vyjma půlhodinové přestávky; jeho strava má v té době být bohatá na zázvor, který rozšiřuje cévy, což zvyšuje tělesnou teplotu a šanci na vylíhnutí kuřat. Ta, která se skutečně dostanou na svět, budou poté žít s umělcovými rodiči.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.