Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzská firma chystá na výrobu hmyzího proteinu novou farmu

Magazín

  5:25
PAŘÍŽ - Francouzská firma Ynsect získala od investorů 224 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč) na vybudování své druhé hmyzí farmy. Otevřít by se měla na počátku roku 2022 a vyrábět hodlá až 100.000 tun hmyzího proteinu ročně, informovala agentura Reuters.

Sušený hmyz foto: Shutterstock

Firmu Ynsect založila v roce 2011 v Paříži skupina vědců a ekologů. Zabývá se chovem takzvaných moučných červů, tedy larválního stadia brouka potemníka moučného. Z nich vyrábí protein, který se používá jako krmivo pro hospodářská i domácí zvířata či hnojivo. Mouční červi se zpracovávají do formy prášku, granulí i oleje.

První hmyzí farma společnosti Ynsect stojí od roku 2016 ve městě Dole na východě Francie. Na výstavbu té druhé, která bude také fungovat na principu vertikálního pěstování, vybrala společnost v přepočtu více než pět miliard korun. Mezi investory je podle agentury Reuters i hollywoodský herec Robert Downey Jr.

Nová farma v severofrancouzském Amiensu má být podle ředitele firmy Ynsect Antoinea Huberta největší hmyzí farmou na světě a první uhlíkově neutrální vertikální farmou na světě. Zaměstnávat by měla přímo či nepřímo 500 lidí.

„Je důležité, abychom nyní rozvinuli hmyzí sektor, protože svět potřebuje více proteinů, více jídla, více krmiva, aby nakrmil zvířata, z nichž bude nakonec maso... Kromě toho jsou samozřejmě lidské potraviny také trhem,“ řekl agentuře Reuters k podnikání firmy Hubert.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...