Zhruba 3300 let starý zlatý poklad nalezl v polovině dubna na blíže neurčeném místě na Mladoboleslavsku šestnáctiletý student gymnázia z Mladé Boleslavi Adam Kout. Jde o nejbohatší pravěký poklad v regionu, řekl ČTK archeolog Filip Krásný z Muzea Mladoboleslavska.
"Našli jsme devět spirál, což je asi 250 gramů zlata. Cenu zlata jsme odhadli asi na 100.000 korun, ale historická hodnota nálezu je nevyčíslitelná," řekl Krásný. Kout nalezl čtyři bronzové sekery a osm spirál ze zlatého drátu, které vznikly na přelomu střední a mladší doby bronzové. Během následného archeologického výzkumu na místě objevu byla nalezena ještě další zlatá spirála.
Archeologové také přišli na to, že v místě nálezu bylo pravděpodobně pravěké opevněné sídlo. "Jsou tam určité terénní příznaky, je tam val, který není příliš výrazný," potvrdil Krásný. Z důvodu možného ohrožení lokality zatím nechce zveřejnit přesné místo nálezu, protože tam archeologové stále zkoumají.
Dočelt se o mincích a šel hledat
Podle Krásného je na nálezu unikátní už to, že ho nálezce odevzdal. To se prý moc často nestává. "Ani mě nenapadlo, že bych to měl prodat. Chci se archeologii věnovat a s muzeem spolupracuji," řekl ČTK Kout.
Kout šel na místo původně hledat něco jiného: "Dočetl jsem se o mincích, které by na
tom kopci měly být. Tak jsem je šel s detektorem kovu hledat. Mince jsem nenašel, ale i tak jsem byl úspěšný," řekl s úsměvem Kout.
"Nález je vzácný i tím, že to zlato bylo pravděpodobně vyrýžováno někde jinde, možná na Šumavě," uvedl Krásný, podle kterého je každý nález zlatého pokladu spíše ojedinělý: "Od války se takových pokladů moc nenašlo," řekl.