Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gymnazista našel poklad starý 3300 let

Vykopávky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vykopávky. | foto: Lidové noviny

MLADÁ BOLESLAV Šestnáctiletý student Adam Kout se dočetl o mincích na jednom kopci a vydal se je hledat s detektorem kovu. Mince nenašel, zato však odkryl unikátní poklad z pravěku. Stáří několika zlatých spirál a bronzových sekyrek odhadují vědci na 3300 let.

Zhruba 3300 let starý zlatý poklad nalezl v polovině dubna na blíže neurčeném místě na Mladoboleslavsku šestnáctiletý student gymnázia z Mladé Boleslavi Adam Kout. Jde o nejbohatší pravěký poklad v regionu, řekl ČTK archeolog Filip Krásný z Muzea Mladoboleslavska.

"Našli jsme devět spirál, což je asi 250 gramů zlata. Cenu zlata jsme odhadli asi na 100.000 korun, ale historická hodnota nálezu je nevyčíslitelná," řekl Krásný. Kout nalezl čtyři bronzové sekery a osm spirál ze zlatého drátu, které vznikly na přelomu střední a mladší doby bronzové. Během následného archeologického výzkumu na místě objevu byla nalezena ještě další zlatá spirála.

Archeologové také přišli na to, že v místě nálezu bylo pravděpodobně pravěké opevněné sídlo. "Jsou tam určité terénní příznaky, je tam val, který není příliš výrazný," potvrdil Krásný. Z důvodu možného ohrožení lokality zatím nechce zveřejnit přesné místo nálezu, protože tam archeologové stále zkoumají.

Dočelt se o mincích a šel hledat
Podle Krásného je na nálezu unikátní už to, že ho nálezce odevzdal. To se prý moc často nestává. "Ani mě nenapadlo, že bych to měl prodat. Chci se archeologii věnovat a s muzeem spolupracuji," řekl ČTK Kout.

Kout šel na místo původně hledat něco jiného: "Dočetl jsem se o mincích, které by na
tom kopci měly být. Tak jsem je šel s detektorem kovu hledat. Mince jsem nenašel, ale i tak jsem byl úspěšný," řekl s úsměvem Kout.

"Nález je vzácný i tím, že to zlato bylo pravděpodobně vyrýžováno někde jinde, možná na Šumavě," uvedl Krásný, podle kterého je každý nález zlatého pokladu spíše ojedinělý: "Od války se takových pokladů moc nenašlo," řekl.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!