Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hry bez hranic. Dělá liberální výchova z našich potomků spratky?

Děti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na tenhle výjev nikdy nezapomenu. Sedím na pískovišti v Berlíně a malý Nikita hází písek do obličeje mému Kryštofovi. Otočím se významně na jeho maminku. Nic neudělá. Tak se otočím k Nikitovi a řeknu mu, ať toho nechá. Malý chlapec začne házet písek do očí mně. „Nikito, toto chování nemohu respektovat,“ probudí se jeho maminka. Nikita reaguje tím, že následně začne písek do očí házet své matce.

„Já nevím, co s ním, on to prostě takhle dělá. Občas si s ním nevím rady,“ pokrčí rameny maminka, která prosazuje liberální přístup k výchově. Který si evidentně vyložila tak, že svého syna nevychovává a nezvládá. Bylo mi jí v tu chvíli líto a často si na tenhle výjev vzpomenu: není nic smutnějšího než vidět, jak děti takhle zametají se svými rodiči.

Mám pocit, že dnes lidé potřebují na všechno návody a proto tak moc letí všechny možné příručky o výchově a směry, které vám třeba řeknou, že dětem nesmíte nic rozkazovat. Ale musíte jim říct, že „toto chování nerespektujete“. Taky občas ve výchově tápu, občas mi ujedou nervy, někdy něčeho lituju – ale už dávno jsem se rozhodla, že příručky nečtu a řídím se vlastním mozkem, selským rozumem a chcete – li intuicí.

Můj Kryštof jako každý kluk občas pořádně zlobí, ale vím, že v zásadních věcech funguje dobře a jsem na nás jako rodiče za to pyšná (bylo to dost práce). Ví, že se má pozdravit, poděkovat, umí se podělit o věci, umí se najíst u stolu příborem. Neubližuje dětem (jinak bych si to s nám vyřídila). Taky nediskutujeme rozhodně o takových věcech jako, že si večer vyčistí zuby nebo uklidí hračky. Kryštof je zdravě sebevědomý a umí se prosadit, ale přitom dobře ví, jaké jsou jeho hranice.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

To podle mě ale stále víc českých dětí neví. Je fajn, že děti respektujeme a necháváme je růst vlastním tempem. Ale občas mám pocit, že je pro samé rozvíjení jejich osobností zapomínáme vychovávat: takových Nikitů a jejich klidných či rezignovaných maminek potkávám čím dál víc. Mám pocit, že dnes letí jakýsi „sebeobětovací koncept“ mateřství, kdy dětem dovolíme vše možné, necháme je o všem rozhodovat, zatímco naše potřeby jdou zcela stranou. Co si takové děti odnesou do života? Že se vše točí jen kolem nich a nemusí mít ohledy? Takhle to přece v životě nefunguje.

Ve Švédsku, což je země s velkou tradicí liberální výchovy (třeba tělesné tresty jsou tu už od 70. let zakázané) jsou negativní dopady extrémně liberální výchovy velké téma. Místní uznávaný psycholog David Eberhard tvrdí, že tam vyrostly celé generace spratků, a napsal na toto téma dokonce slavnou knihu. Podle něj děti bez hranic nejsou ani šťastné a trpí úzkostmi. Liberální přístup se taky přehodnocuje v Německu, kde se rapidně množí problémy s dětmi třeba na základkách. A o chování dětí na českých základkách se taky po posledních kauzách mluví.

Nejsem rozhodně pro to, aby se vrátily časy jako z Obecné školy a učitelé chodili do hodin s rákoskou. Tvrdím ale, že bychom měli děti v záplavě všech moderních směrů začít normálně vychovávat. Jinak se obávám, že nám tu vyroste generace dětí bez hranic. A nová verze her bez hranic totiž žádná velká zábava nebude pro nikoho, dokonce ani pro ty ničím neomezované a nekonečně respektované děti.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...