Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hudba mimina uklidňuje více než mluva. Má to své důvody, tvrdí italská vědkyně

Mimino - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimino - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘÍM Snad by stačilo zeptat se kterékoli maminky. Podobně jako každý zapálený vědec však Isabelle Peretzová z Centra pro výzkum mozku, hudby a jazyka při Montrealské univerzitě chtěla za pomoci spolehlivých testů prokázat, že zpěv uklidňuje novorozence mnohem lépe a na mnohem delší dobu než jakékoli vyprávění.

Ukázalo se, že technika, kterou matky odedávna používají k uklidnění miminek, má své opodstatnění, píše italský deník Corriere della Sera.

Hudba upoutá, jak známo, pozornost všech. Podmaňuje si nás do té míry, že se začínáme pohybovat podle jejího rytmu: pozdvihneme hlavu, pošlapujeme si či pobroukáváme. „Malé děti nedokážou synchronizovat svá gesta podle hudby. Na základě naší studie jsme chtěli pochopit, zda to dělají proto, že nemají fyzickou nebo mentální kapacitu, která by to umožňovala,“ vysvětluje Peretzová.

„Získané údaje jasně ukazují, že děti mladší jednoho roku jsou dokonale schopny nechat se unést hudbou, která přitahuje jejich pozornost více než mluvené slovo,“ říká. Aby zjistila, do jaké míry je zpěv s to ovlivnit ty nejmenší, uskutečnila neuroložka několik testů na 30 dětech od šesti do devíti měsíců, přičemž zajistila, aby vnější faktory nemohly ovlivňovat výsledek: například rodiče museli stát za dětmi, aby výraz jejich tváře neovlivnil reakci dítěte, jazyk, v němž byly písně zpívány, byla turečtina, a to z toho důvodu, aby nijak nepřipomínal rodinu. Testy a písně byly registrovány tak, aby nebyly rozdíly mezi testy ani interakcemi mezi dítětem a tím, kdo mluvil nebo zpíval.

Když byly děti klidné, byli rodiče vyzváni, aby si za ně sedli, a testy začaly. Experti registrovali, kolik času uběhlo, než děti začaly nabírat k pláči, vraštit obočí, křivit pusinku a krabatět tvářičky, což je považováno za syndrom nepříjemných pocitů a stresu.

„Když děti poslouchaly píseň, zůstaly klidné v průměru devět minut, když naslouchaly mluvenému slovu, začaly po čtyřech minutách jevit známky neklidu, nezávisle na tom, zda se k nim mluvilo dětskou řečí, nebo spolu hovořili dospělí,“ uvádí Peretzová.

Opakující se rytmus je nejlepší

„Když jsme opakovali test tak, že miminkům zpívaly nebo k nim hovořily matky v mateřské francouzštině, byly výsledky stejné. To zcela jasně potvrzuje, že zpívání je skutečně nejlepším způsobem, jak udržet děti v klidu, protože účinek zpěvu byl ověřován dokonce ve sterilním prostředí: uprostřed černých stěn, bez jakýchkoli hraček, s minimálním osvětlením a bez jakéhokoli přímého kontaktu s nějakou osobou. I za takových okolností zpěv udržuje děti delší dobu v klidu a redukuje stres,“ uvedla neuroložka. Potvrzuje se tak zásadní význam hudby.

Nejlepší je píseň s opakujícím se a jednoduchým rytmem. Dnešní matky mluví na děti příliš a zpěv často opomíjejí. Výsledky této studie naznačují, jak je dobré připomenout si staré tradice, neboť jde o nejlepší způsob, jak kontrolovat dětské emoce. Když novorozenci dávají najevo neklid, zkuste jim raději zpívat než na ně mluvit. Tento „trik“ funguje a je důležitý zejména pro rodiče, kteří se nacházejí v obtížných situacích, kdy signál stresu ze strany novorozence může být přijímán jako málo tolerovatelný a může vyvolat nežádoucí reakce.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.