Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Hudbou proti oteplování

Magazín

  8:52
LONDÝN - Bývalý americký viceprezident Al Gore se rozhodl upozornit na problémy globálního oteplování s pomocí nejznámějších zpěváků a hudebních skupin světa. Chce navázat na osvědčený model, který v roce 1985 zavedly charitativní koncerty Live Aid a o dvacet let později zopakovala akce Live8.

Bývalý americký viceprezident Al Gore. foto: AFP

Proto se 7. 7. 2007 odehrají na sedmi kontinentech planety obří vystoupení, na nichž se objeví desítky slavných účinkujících – mnozí z nichž vystoupili už na předchozích akcích.

Hudební maraton

Na organizaci akce se podílí bývalý americký viceprezident Al Gore

Koncerty se mají konat v Londýně, Šanghaji, Tokiu, Johannesburgu, Sydney, Rio de Janeiru, poblíž New Yorku a na zatím neurčeném místě v Antarktidě.

Vystoupení mají trvat 24 hodin v kuse

Účast již mimo jiné přislíbili: zpěvačka Madonna, skupiny Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police, Smashing Pumpkins, Beastie Boys či Duran Duran.

Organizátoři projektu Live Earth věří, že na megakoncerty dorazí přes milion diváků. Další dvě miliardy lidí by měly zpívané poselství sledovat díky televizi, rozhlasu a internetu. Přilákat je mají taková jména jako Madonna, Red Hot Chili Peppers, Sheryl Crow, Genesis, James Blunt, Joss Stone, Duran Duran či Kylie Minogue. V souvislosti s Live Earth dokonce začaly kolovat „zaručené“ fámy, že by se na pódiu mohly objevit legendární formace Pink Floyd a Led Zeppelin, kapely však svou účast nepotvrdily. „Chceme sjednotit lidi z celého světa v boji proti globálnímu oteplování. Live Earth nejenže obsáhne sedm kontinentů, ale zúčastnění hudebníci osloví různé generace lidí,“ nechali se slyšet autoři projektu. Vybrané vstupné z koncertů by mělo putovat na konto nové ekologické nadace.

Zapovězený Washington
Koncerty se odehrají v Londýně, Šanghaji, Tokiu, Johannesburgu, na zatím neurčeném místě v Antarktidě, v Sydney, Rio de Janeiru a poblíž New Yorku.

Právě ve Spojených státech však demokrat Al Gore se svým bohulibým úmyslem narazil. Původně chtěl totiž tamější vystoupení Live Earth uspořádat ve Washingtonu, na tradičním místě poblíž Kapitolu, kde sídlí americký Kongres. K tomu ovšem potřeboval souhlas kongresmanů a ten nedostal. Zasloužili se o to republikáni, především oklahomský senátor James Inhofe, který proslul prohlášením, že globální oteplování je „největší mystifikací spáchanou na americkém lidu“. „Řada jiných amerických měst se o nás přetahovala,“ krčí rameny producent koncertů Kevin Wall, který před dvěma lety zařizoval i sérii koncertů na pomoc Africe Live8.

Al Gore se v ekologické problematice angažuje už delší dobu. Jeho dokument o klimatických změnách nazvaný Nepříjemná pravda letos získal Oscara a Al Gore se dočkal nominace na Nobelovu cenu míru.

Nedávno však musel čelit ostré kritice ekologů, kteří zjistili, že vlivný politik káže vodu, ale pije víno: Gorova honosná rezidence v Nashvillu spotřebuje dvacetkrát více energie než průměrná americká domácnost.

Autoři: ,