9. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zmenšenina Ruska vznikne u Moskvy. I tak bude obří

Chrám Vasila Blaženého | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám Vasila Blaženého |

MOSKVA Objet celé Rusko na jízdním kole jen za pár chvilek nemá být za šest let pouhá utopie, ale realita. Prezident Vladimir Putin už požehnal záměru gubernátora Moskevské oblasti vybudovat v okolí metropole tematický park se zmenšenou podobou země.

Úřady si slibují, že "miniRusko" se stane hlavní atrakcí země a každoročně přiláká na deset milionů turistů, čtyřnásobek návštěvníků petrohradské Ermitáže či desetinásobek návštěvníků Kremlu.

Obdobné miniparky existují už například ve Francii, Španělsku nebo Číně, Brusel má "Minievropu" a Mariánské Lázně park Boheminium. Ale i miniaturní Rusko má být obrovské. Přinejmenším soudě podle předpokládaných nákladů ve výši 50 miliard rublů (asi 32 miliard Kč). Ty skutečné se mohou vyšplhat ještě výše.

"Jde o celonárodní projekt v plném slova smyslu. Na ploše takzvaného muzejního parku Rossija budou expozice všech regionů země," uvedl Putin na zasedání Ruské zeměpisné společnosti. "Bude možné se zde seznámit s jejich přírodou, tradicemi, kulturním dědictvím, shlédnout zmenšené kopie unikátních architektonických památek," dodal.

Rudé náměstí v Moskvě.

Rudé náměstí v Moskvě

Park přijde na miliardy, asi polovinu nákladů na vozítko Curiosity
Autor nápadu, gubernátor Sergej Šojgu, už jen podotkl, že park má svými obrysy kopírovat ruské hranice, čili 17 milionů kilometrů čtverečních se má vtěsnat na plochu přibližně 300 hektarů. Na dalších 700 hektarech v sousedství se budou nalézat zábavné atrakce, včetně safari.

Pozemky už slíbil darovat oligarcha Vasilij Anisimov, který v okolí letiště Domodědovo vlastní asi 20 tisíc hektarů půdy. Stát přispěje 15 miliardami, zbytek mají uhradit regiony. Soutěž na projekt by mohla být vyhlášena počátkem října a Šojgu už poprosil Putina, aby výběrové komisi předsedal.

Park, ležící asi 30 kilometrů od moskevské okružní dálnice, se má otvírat v roce 2018, podle uštěpačných komentátorů nejspíš k dalšímu znovuzvolení staronového prezidenta. Prý "Putinovo miniRusko" má být obdobou jiné přehlídky úspěchů, moskevského výstaviště VDNCH z dob komunistického diktátora Josifa Stalina. Politologové zase předpokládají, že jde o Putinovo gesto vůči gubernátorovi, který se těžko smiřuje s podstoupením části svého regionu ve prospěch rozšíření Moskvy. Tento ještě dražší projekt premiéra Dmitrije Medveděva však Putinův souhlas dosud nezískal.

Podle hospodářského listu Vedomosti bude "miniRusko" stát jako nejnovější atomová ponorka Jurij Dolgorukij, anebo 500 kilometrů čínské dálnice, či více než polovinu nákladů na vyslání amerického robotického vozítka Curiosity na Mars.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz