Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Iceland vyšle do ulic robotického orangutana, upozorní na škody vyvolané palmovým olejem

Iceland vyšle do ulic robotického orangutana, upozorní na škody vyvolané... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iceland vyšle do ulic robotického orangutana, upozorní na škody vyvolané... | foto: YouTube

Britský řetězec supermarketů Iceland vyšle do ulic londýnských měst robotického orangutana, který má upozorňovat na dopad produkce palmového oleje na životní prostředí místo vánoční reklamy zakázané kvůli porušení pravidel týkajících se politické reklamy.

Ve spotu, jehož zákaz v Británii vzbudil polemiku, se do dětského pokoje dostane mládě orangutana, které přišlo a matku a domov při kácení pralesů kvůli zakládání nových plantáží palmy olejné. Píše o tom britský deník The Guardian.

Icelandu se kvůli zákazu klipu zastal například ministr životního prostředí Michael Gove a také řada celebrit, včetně herečky Anny Frielové, českým divákům známé ze snímku Juraje Jakubiska Bathory. Petici na internetu proti zákazu podepsalo již téměř milion lidí. Na facebooku, na který se nevztahují britská reklamní pravidla, má klip asi 15 milionů zhlédnutí.

Společnost, která působí i v Česku, ale někteří zároveň obviňují, že reklamu natočila kontroverzně záměrně a možná s jejím zákazem počítala, což je podle The Guardian oblíbená taktika reklamních stratégů vzhledem k očekávané následné publicitě. Iceland to ale popřel s tím, že si již zarezervoval reklamní prostor v médiích za 500.000 liber (14,5 milionu korun). „To ale není na tak velkou maloobchodní společnost významná částka,“ upozornil deník. Icelandu nicméně podle něj nelze upřít, že už dříve se jako první větší řetězec supermarketů v Británii zavázal odstranit palmový olej z veškerých potravin vlastní značky.

Realisticky vypadajícího orangutana v životní velikosti, který se ovládá na dálku, pro Iceland vyrobil tým, který pracoval na filmech a seriálech jako Doctor Who a Sherlock.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?