Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Iceland vyšle do ulic robotického orangutana, upozorní na škody vyvolané palmovým olejem

Iceland vyšle do ulic robotického orangutana, upozorní na škody vyvolané... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iceland vyšle do ulic robotického orangutana, upozorní na škody vyvolané... | foto: YouTube

Britský řetězec supermarketů Iceland vyšle do ulic londýnských měst robotického orangutana, který má upozorňovat na dopad produkce palmového oleje na životní prostředí místo vánoční reklamy zakázané kvůli porušení pravidel týkajících se politické reklamy.

Ve spotu, jehož zákaz v Británii vzbudil polemiku, se do dětského pokoje dostane mládě orangutana, které přišlo a matku a domov při kácení pralesů kvůli zakládání nových plantáží palmy olejné. Píše o tom britský deník The Guardian.

Icelandu se kvůli zákazu klipu zastal například ministr životního prostředí Michael Gove a také řada celebrit, včetně herečky Anny Frielové, českým divákům známé ze snímku Juraje Jakubiska Bathory. Petici na internetu proti zákazu podepsalo již téměř milion lidí. Na facebooku, na který se nevztahují britská reklamní pravidla, má klip asi 15 milionů zhlédnutí.

Společnost, která působí i v Česku, ale někteří zároveň obviňují, že reklamu natočila kontroverzně záměrně a možná s jejím zákazem počítala, což je podle The Guardian oblíbená taktika reklamních stratégů vzhledem k očekávané následné publicitě. Iceland to ale popřel s tím, že si již zarezervoval reklamní prostor v médiích za 500.000 liber (14,5 milionu korun). „To ale není na tak velkou maloobchodní společnost významná částka,“ upozornil deník. Icelandu nicméně podle něj nelze upřít, že už dříve se jako první větší řetězec supermarketů v Británii zavázal odstranit palmový olej z veškerých potravin vlastní značky.

Realisticky vypadajícího orangutana v životní velikosti, který se ovládá na dálku, pro Iceland vyrobil tým, který pracoval na filmech a seriálech jako Doctor Who a Sherlock.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.