Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Písková instalace měří v egyptské poušti čas

Písková instalace měří v egyptské poušti čas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písková instalace měří v egyptské poušti čas |

KÁHIRA Když řecká umělkyně Danae Stratuová před 17 lety začala s kolegyněmi vytvářet v egyptské poušti svou pískovou instalaci, věděla, že netvoří dílo, které ji přežije. Naopak, spirálovitý obrazec sestavený z pyramid a prohlubenin z písku, byl určen k zániku a šlo o to, jak se bude v čase měnit. Jak uvádí stanice CNN, instalace na ploše více než devíti kilometrů čtverečních je dodnes viditelná z leteckého pohledu a stále bere dech.

Dílo nazvané Dech pouště lze najít nedaleko města Al-Gúna poblíž Rudého moře. Kromě Danae Stratuové se na něm podílela její sestra a průmyslová designérka Alexandra a architekta Stella Konstantinidesová. Dohromady si říkaly umělecká skupina D.A.ST.

Uprostřed spirály vytvořené z kuželů a prohlubní na počátku svítil kruh napuštěný vodou. Teď je prázdný, protože voda se dávno vypařila. Kdysi ostré tvary kuželů se zaoblily, písek se propadá. Celý prostor je poznamenán terénními puklinami. A přesto právě toto postupné zanikání je tím, oč skupině jde.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tento pomalý rozpad se stal mírou času. Čím více ho uběhne, tím je to vše křehčí, ale přitom se to sbližuje se svým okolím. Krátce po dokončení vynikaly tvary, teď to vypadá, jako by to nevytvořil člověk. A to je to, co se nám na tom tak líbí," vysvětluje Danae.

Jako lidský výtvor to nepřipadá ani uživatelům služby Google Earth. Ti, kteří nevědí, oč jde, to považují často za leccos - od otisku lodě mimozemšťanů po vstup do paralelního vesmíru. Danae udivuje, že se jejímu dílu dostává tolik pozornosti i po 17 letech.

"Některé věci si na svůj čas počkají. Možná, že dnes lidi dokážou takové věci ocenit spíš než kdysi, když je zajímala spíš sláva nebo vydělávání peněz. Prožíváme finanční krizi a je možné, že Dech pouště odráží pokoru, kterou lidi nově cítí, anebo jejich potřebu sblížení s přírodou," sdělila Řekyně.

Vlastní čas

Skupina D.A.ST. a místní dělníci strávili tvorbou instalace devět měsíců. "Byla jsem naprosto odstřižená od západní civilizace, což jsem považovala za klad. Byla to ohromná změna ve srovnání se životem, jaký jsem vedla dosud. Vstávala jsem každý den ve čtyři hodiny ráno a pracovala na místě do západu slunce. Tehdy neexistovaly mobilní telefony, takže jsem nemohla hovořit s příbuznými v Řecku," připomněla si dobu vzniku instalace Danae.

Několikrát to vypadalo, že všechna ta práce byla marná. Třeba krátce po zahájení prací postihly město Al-Gúna největší záplavy za 60 let. Pět let po dokončení vláda chtěla stavět novou silnici, která měla spirálu přetnout. "Musely jsem se vrátit a vyjednávat s guvernérem. Laskavě přistoupil na to, že silnici odkloní. Pro mne je to znamení, že největším nebezpečím jsou lidé. Myslím, že jestli to někdo zničí, budou to spíš lidé než příroda," řekla Danae.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!