Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak na kompostování, když nemáte zahradu?

Kompost (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kompost (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vadí vám, že ve městě vyhazujete slupky od mrkví či od brambor do koše? Máte pocit, že byste se mohli chovat zodpovědněji a ekologičtěji? Zkuste to doma s kompostem, dávno totiž není jen na zahradách. Kompostovat ,můžete pohodlně i v bytě.

Díky kompostu se zbavíte se i některých zbytků z kuchyně, z nich navíc získáte cenný humus, díky kterému se bude dařit rostlinkám v květináčích i na záhoncích. 

Kompostování je především šetrné k životnímu prostředí. Pokud už dávno třídíte odpad, snažíte se šetřit vodu a využíváte dešťovku nebo omezujete spotřebu plastů, založení kompostu je dalším krokem k udržitelnosti.  Ekologické zemědělství nevyužívá umělá hnojiva, pesticidy ani chemické postřiky, díky tomu přírodu neničí, ale naopak ji zlepšuje a pomáhá uchovat pro další generace. Na tu můžete myslet i při nákupu, když sáhnete po biopotravinách s logem biolistu či biozebry můřete si být jisti jejich původem.

Kompost (ilustrační foto)

Kompost v bytě?

Pokud žijete v domácnosti bez zahrady, ale přesto chcete založit kompost, můžete zkusit takzvané vermikompostování. Organický odpad se v tomto případě rozkládá díky práci kalifornských žížal. Horká fáze je zde potlačena. Nádoba se skládá z několika pater a jímky na žížalí čaj, který perfektně vyživí domácí rostliny. Lze ji umístit na chodbu, balkón či do dílny. 

Je ale třeba žížalám zajistit optimální tepotu kolem 20° Celsia. Do vermikompostu patří zejména zbytky zeleniny a ovoce, kávová sedlina či namočené proužky papírové lepenky. Do nádoby naopak nedávejte mléčné výrobky, tuky či zbytky masa.

Kompost na zahradě

Nejdůležitější ze všeho je oddělit kompost od zbytku zahrady. To je krok první. Můžete využít keře, nejčastěji se používá černý bez. Keř totiž zajistáí dostatek stínu pro kompostování. Navíc, kompost většinou nebývá nejhezčí místo a keř ho šiikobvně schová. 

Kompost (ilustrační foto)

První patro by měl tvořit hrubší materiál, který umožní provzdušnění a odtok přebytečné vody. Platí pravidlo, že čím různorodější skladba, tím lépe. Obsah je vhodné dobře promíchat, tak aby se spojilo vlhké se suchým, porézní s hutným a zejména složky bohaté na uhlík s těmi, které obsahují většinu dusíku. Čerstvý zelený odpad obsahuje více dusíku, naopak starší a tmavší materiál se skládá z většího množství uhlíku.

Co do kompostu patří?

Do dřevěného kompostu či plastového kompostéru z recyklovaného plastu můžete umístit novinový papír, posekanou trávu a listí, ovocné a zeleninové odpady, kávové a čajové zbytky, třísky a piliny, mléčné produkty, skořápky z ořechů, hobliny a kůru, větvičky, trus hospodářských zvířat či dřevěný popel. Vyvarujte se naopak kostem, odřezkům masa, tukům, slupkám z tropického ovoce, napadeným rostlinám, chemicky ošetřeným materiálům, časopisům nebo popelu z uhlí. 

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!