12. května 2017 5:28 Lidovky.cz > Relax > Design

‚Vypěstované‘ botasky. Reebok chce vyrábět boty z kompostovatelných materiálů

Organická bavlna a průmyslově pěstovaná kukuřice. To má být základ materiálu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organická bavlna a průmyslově pěstovaná kukuřice. To má být základ materiálu,... | foto: Reebok

Organická bavlna a průmyslově pěstovaná kukuřice. To má být základ materiálu, ze kterého chce značka Reebok vyrábět boty.

Prvním výrobkem tohoto typu budou boty, jejichž svršek bude ušitý z kombinace organické bavlny a základu pocházejícího z průmyslově pěstované kukuřice. „Zatím se jedná jen o první krok tohoto programu,“ uvedl Bill McInnis, ředitel týmu, který se zaměřuje na nové technologie a výrobní procesy.

„Soustředíme se totiž na všechny tři etapy, kterými každý produkt během svého životního cyklu projde. Nejprve je třeba se zaměřit na materiály. Chceme dát přednost surovinám, které můžeme pěstovat a které jsou znovu obnovitelné, namísto v současnosti používaných materiálů na bázi ropy. Víme přitom, že naši zákazníci nechtějí tomuto přístupu obětovat vzhled sneakers ani jejich účel. A nakonec se zabýváme také tím, co se s botami stane, když lidem doslouží. Rádi bychom říkali, že v Reeboku ,pěstujeme boty’.”

Boty končí na skládkách

„Naším hlavním cílem je pak vytvoření široké nabídky bot, které budou vyrobeny z materiálů na bio základě a které budou moci být po použití zkompostovány. Tento kompost pak použijeme na půdě, na které vypěstujeme suroviny na další boty. Chceme brát v úvahu celý cyklus - jít z prachu na prach. Faktem je, že většina bot končí na skládkách, a to chceme změnit,“ říká McInnis.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz