23. dubna 2017 6:21 Lidovky.cz > Relax > Design

Omezení neomezuje, ale motivuje. To dokazuje Zlín Design Week

Výstavy jako Architektura pro děti nebo Humanitární architektura z polského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavy jako Architektura pro děti nebo Humanitární architektura z polského... | foto: Zlin Design Week

Od pátku je Zlín opět po celý týden zavalen designem. Třetí ročník studentského projektu Zlin Design Week s letošním mottem „Omezení“ nabízí výstavy, instalace, Konferenci design & marketing, přednášky, workshopy, PechaKucha Night a další zajímavé akce. V rámci festivalu budou známy i nejlepší projekty soutěže Best in Design.

Téma letošního ročníku má ukázat, že určitá omezení v procesu designu, ať již způsobená zadáním, časem nebo materiálem, mohou být naopak výzvou a inspirací. Záleží na každém, jak s nimi nakládá, jak se s nimi vypořádá, a co si z nich bere. Zlin Design Week chce představit ta pozitivní omezení, která se v designu vyskytují.

Na zámku, v ulicích i ve Svitu

Výstavy jako Architektura pro děti nebo Humanitární architektura z polského Lodž Design Festivalu jsou k vidění na Zlínském zámku. V zámeckém parku v sadu Svobody je možné zhlédnout hlavní výstavu Zlin Design Weeku od Adama Štěcha a kreativní skupiny OKOLO a názvem Mezi Limity: Design jako výsledek omezení.

Výstavy jsou ale rozesety po celém Zlíně. Součástí expozic je i výstava celofakultního projektu „Voda pro všechny“ Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně nacházející se v ulici Školní, ve Zlínském klubu 204 i v baťovském areálu Svit ve studiu Elements. Ve Photogether gallery se koná výstava Světlo, výsledek spolupráce bratislavské Vysoké školy výtvarných umení (VŠVU) a zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB).

Od pátku je Zlín opět po celý týden zavalen designem. Třetí ročník studentského...
Od pátku je Zlín opět po celý týden zavalen designem. Třetí ročník studentského...

V centru Zlína jsou rozmístěny výstavní CITY moduly od firmy KOMA Modular, které rýsují prostor pro firmy jako je TON, TESCOMA, Rim, JANOŠÍK OKNA-DVEŘE, Obzor, FEDRIGONI, Fatra, Sklářský klastr, včetně Brokis, a studia Elements.

Konference design & marketing

Marketing bez designu moc nefunguje a stejně je tomu i v opačném případě. Jejich spojením vzniká silný základ pro úspěch každé značky či produktu. Konference design & marketing se věnuje oběma kreativním oborům zároveň. Letos budou řečníci hovořit na téma Omezení, ať již v pracovním procesu, při kreativní tvorbě, anebo v osobním životě. Co když je omezení to nejlepší, co vás v procesu tvorby potká? Konference design & marketing přivítá v úterý 25. dubna v Aule Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně osm inspirativních řečníků z Česka i ze zahraničí jako jsou Studio Swine, LAFORMELA, designér Lex Pott, architekti CHYBIK+KRISTOF, Pavol Minár, Jakub Mařík, David Wiechmann nebo studio DECHEM.

Vepřo knedlo design, PechaKucha night i shop

Po celý týden probíhají v rámci Design weeku také workshopy a přednášky s názvem Vepřo knedlo design. Jak název vypovídá, vše se uskutečňuje nad kusem dobrého jídla, nejdůležitějším hostem je ale přitom design, případně marketing. Návštěvníky celý týden čeká kromě spousty výstav a vernisáží také hra EXIT ROOM, PechaKucha Night nebo CZECHDESIGN shop.

Pecha Kucha Night – specifická forma krátkých prezentací 20 slidů, z nichž na každý má prezentující pouhých 20 sekund, zaručuje stručné, jasné a zábavné sdělení. Ta letošní noc povídání proběhne 26. dubna a návštěvníci se mohou těšit na jména jako Vasky, CoffeeExpress, Jakub Červenka, Janek Rubeš, Lukáš Veverka, Eduard Hermann&Matěj Coufal, Tomski, Adam Gebrian, Markéta Gebrian a uzavře to odlehčení v podobě známého kuřete Kakalíka.

V rámci festivalu budou známy i nejlepší projekty soutěže Best in Design.

Zlin Design Week bez design shopu? To by nebylo ono. CZECHDESIGN shop v zámeckém parku Svobody nabízí ty nejlepší designové kousky od šperků, porcelánu, přes knihy a batohy po doplňky různého druhu od předních českých designérů, studií i studentů.

Best in Design

V rámci týdne designu budou známi také vítězové soutěže pro mladé designéry Best in Design. Do čtyř soutěžních kategorií, jimiž jsou Product design, Industrial design, Fashion design a Communication design, bylo přihlášeno celkem 726 návrhů z Čech, Evropy, ale také třeba z Peru, Mexika nebo JAR. Ze 40 nejlepších návrhů vybrala odborná porota 12 prací, 3 z každé kategorie, které se utkají o prvenství při závěrečných obhajobách projektů. Ve hře je až 10 000 € a stáž v přední české firmě. Slavnostní vyhlášení vítězů a galavečer Best in Design se uskuteční 28. dubna v Kongresovém centru ve Zlíně.

Jitka Prokopičová
J. Vyskočil 157 EXIT ROM. 13:23 23.4.2017

Najdete na Lidovky.cz