23. dubna 2017 6:21 Lidovky.cz > Relax > Design

Omezení neomezuje, ale motivuje. To dokazuje Zlín Design Week

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Výstavy jako Architektura pro děti nebo Humanitární architektura z polského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavy jako Architektura pro děti nebo Humanitární architektura z polského... | foto: Zlin Design Week

Od pátku je Zlín opět po celý týden zavalen designem. Třetí ročník studentského projektu Zlin Design Week s letošním mottem „Omezení“ nabízí výstavy, instalace, Konferenci design & marketing, přednášky, workshopy, PechaKucha Night a další zajímavé akce. V rámci festivalu budou známy i nejlepší projekty soutěže Best in Design.

Téma letošního ročníku má ukázat, že určitá omezení v procesu designu, ať již způsobená zadáním, časem nebo materiálem, mohou být naopak výzvou a inspirací. Záleží na každém, jak s nimi nakládá, jak se s nimi vypořádá, a co si z nich bere. Zlin Design Week chce představit ta pozitivní omezení, která se v designu vyskytují.

Na zámku, v ulicích i ve Svitu

Výstavy jako Architektura pro děti nebo Humanitární architektura z polského Lodž Design Festivalu jsou k vidění na Zlínském zámku. V zámeckém parku v sadu Svobody je možné zhlédnout hlavní výstavu Zlin Design Weeku od Adama Štěcha a kreativní skupiny OKOLO a názvem Mezi Limity: Design jako výsledek omezení.

Výstavy jsou ale rozesety po celém Zlíně. Součástí expozic je i výstava celofakultního projektu „Voda pro všechny“ Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně nacházející se v ulici Školní, ve Zlínském klubu 204 i v baťovském areálu Svit ve studiu Elements. Ve Photogether gallery se koná výstava Světlo, výsledek spolupráce bratislavské Vysoké školy výtvarných umení (VŠVU) a zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB).

Od pátku je Zlín opět po celý týden zavalen designem. Třetí ročník studentského projektu Zlin Design Week s letošním mottem „Omezení“ nabízí výstavy, instalace, Konferenci design & marketing, přednášky, workshopy, PechaKucha Night a další zajímavé akce.
Od pátku je Zlín opět po celý týden zavalen designem. Třetí ročník studentského projektu Zlin Design Week s letošním mottem „Omezení“ nabízí výstavy, instalace, Konferenci design & marketing, přednášky, workshopy, PechaKucha Night a další zajímavé akce.

V centru Zlína jsou rozmístěny výstavní CITY moduly od firmy KOMA Modular, které rýsují prostor pro firmy jako je TON, TESCOMA, Rim, JANOŠÍK OKNA-DVEŘE, Obzor, FEDRIGONI, Fatra, Sklářský klastr, včetně Brokis, a studia Elements.

Konference design & marketing

Marketing bez designu moc nefunguje a stejně je tomu i v opačném případě. Jejich spojením vzniká silný základ pro úspěch každé značky či produktu. Konference design & marketing se věnuje oběma kreativním oborům zároveň. Letos budou řečníci hovořit na téma Omezení, ať již v pracovním procesu, při kreativní tvorbě, anebo v osobním životě. Co když je omezení to nejlepší, co vás v procesu tvorby potká? Konference design & marketing přivítá v úterý 25. dubna v Aule Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně osm inspirativních řečníků z Česka i ze zahraničí jako jsou Studio Swine, LAFORMELA, designér Lex Pott, architekti CHYBIK+KRISTOF, Pavol Minár, Jakub Mařík, David Wiechmann nebo studio DECHEM.

Vepřo knedlo design, PechaKucha night i shop

Po celý týden probíhají v rámci Design weeku také workshopy a přednášky s názvem Vepřo knedlo design. Jak název vypovídá, vše se uskutečňuje nad kusem dobrého jídla, nejdůležitějším hostem je ale přitom design, případně marketing. Návštěvníky celý týden čeká kromě spousty výstav a vernisáží také hra EXIT ROOM, PechaKucha Night nebo CZECHDESIGN shop.

Pecha Kucha Night – specifická forma krátkých prezentací 20 slidů, z nichž na každý má prezentující pouhých 20 sekund, zaručuje stručné, jasné a zábavné sdělení. Ta letošní noc povídání proběhne 26. dubna a návštěvníci se mohou těšit na jména jako Vasky, CoffeeExpress, Jakub Červenka, Janek Rubeš, Lukáš Veverka, Eduard Hermann&Matěj Coufal, Tomski, Adam Gebrian, Markéta Gebrian a uzavře to odlehčení v podobě známého kuřete Kakalíka.

V rámci festivalu budou známy i nejlepší projekty soutěže Best in Design.

Zlin Design Week bez design shopu? To by nebylo ono. CZECHDESIGN shop v zámeckém parku Svobody nabízí ty nejlepší designové kousky od šperků, porcelánu, přes knihy a batohy po doplňky různého druhu od předních českých designérů, studií i studentů.

Best in Design

V rámci týdne designu budou známi také vítězové soutěže pro mladé designéry Best in Design. Do čtyř soutěžních kategorií, jimiž jsou Product design, Industrial design, Fashion design a Communication design, bylo přihlášeno celkem 726 návrhů z Čech, Evropy, ale také třeba z Peru, Mexika nebo JAR. Ze 40 nejlepších návrhů vybrala odborná porota 12 prací, 3 z každé kategorie, které se utkají o prvenství při závěrečných obhajobách projektů. Ve hře je až 10 000 € a stáž v přední české firmě. Slavnostní vyhlášení vítězů a galavečer Best in Design se uskuteční 28. dubna v Kongresovém centru ve Zlíně.

Jitka Prokopičová
  • 1Diskuse
J. Vyskočil 157 EXIT ROM. 13:23 23.4.2017

Najdete na Lidovky.cz