Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak se lední medvěd potápí? Zoo Praha bude lákat návštěvníky do nových pavilonů

Zoologická zahrada v Praze představila 8. června podobu nových expozic pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoologická zahrada v Praze představila 8. června podobu nových expozic pro... | foto: ČTK

PRAHA Zoologická zahrada v Praze v úterý představila podobu nových expozic pro pandy velké a lední medvědy, jejichž návrhy vzešly z architektonické soutěže. Pavilon Arktida pro lední medvědy plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady. Největším lákadlem má být podvodní tunel, který návštěvníkům umožní pozorovat medvědy, jak plavou a potápějí se. Celkové náklady budou zhruba 150 milionů korun.

Na místě expozice pro lední medvědy chce zoo vybudovat nový pavilon pro pandy velké a langury čínské za 200 milionů korun. Součástí areálu bude také čínská restaurace s výhledem na Prahu, řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada v Praze představila podobu nových expozic pro pandy velké a...

Zástupci zoo předpokládají, že pokud vše půjde podle předpokladů, mohlo by být stavební povolení pro nové pavilony vyřízené do konce roku 2019. Jsou ale připraveni na podobné odklady, které potkaly chystaný pavilon goril kvůli sporům s městskou částí Troja. Bobek očekává, že poté, co pražský magistrát zamítl odvolání Troje proti stavbě pavilonu, se městská část obrátí na soud, a výstavba se tak znovu oddálí.

Zoo chce přestěhovat gorily z dolní části zahrady ohrožené povodněmi do bezpečnější lokality, podle původních plánů měl být pavilon goril hotový už touto dobou. „Kdyby šlo všechno šlo ideálně, do konce roku bychom mohli kopnout,“ uvedl v úterý Jiří Kotek ze stavebního oddělení zoologické zahrady na dotaz, kdy se podaří zahájit stavbu nového zázemí pro gorily.

Pavilon goril by měl se souvisejícími stavbami stát celkem 121 milionů korun. Metropole kromě investic v zoo současně řeší, jak odlehčit dopravně přetížené Troji a zlepšit propojení zoologické zahrady s Prahou 6.

Expozice Arktida se stane domovem ledních medvědů, tuleňů a severských druhů ptáků. Bude v místě dnešního výběhu kopytníků v severní části zoo. Její součástí bude výběh pro samici a pro samce, každý z nich bude mít vlastní bazén a zázemí. Součástí projektu je i porodnice s maximální mírou klidu pro samici. Největším lákadlem areálu má být tunel, který návštěvníkům umožní pozorovat medvědy i pod vodou. V současnosti lední medvědi obývají zařízení, které je staré více než 80 let, navíc na jednom z nejteplejším svahů zoo. Nové prostory přinese větší komfort zvířatům i návštěvníkům, uvedl Bobek.

Pandy velké, o jejichž zapůjčení již delší dobu jedná Česká republika s Čínou, mají najít azyl v nově budovaném komplexu s venkovními výběhy a vnitřní expozicí. K ochlazení bude pandám sloužit brouzdaliště a potok, ve výběhu bude také dostatek trávy a vegetace, která umožní udržet chladnější mikroklima. Vítězný návrh počítá i s nejrůznějšími šplhacími konstrukcemi a kmeny pro langury čínské. Pokud by se pražské zoo nepodařilo od Číňanů pandy získat, budou v pavilonu bydlet jiní asijští medvědi. „Ale panda velká je panda velká,“ dodal Bobek.

Opozice v pražském zastupitelstvu již dříve záměr vybudovat pavilon pro pandy kritizovala. Vadí ji i uzavřené partnerství Prahy s Pekingem, a to kvůli porušování lidských práv v Číně.

Zoologická zahrada v Praze představila podobu nových expozic pro pandy velké a...

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....