Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak vraždí muži a jak ženy? Studie vedou k historickému sběračství a lovu

Scéna z Hitchcocova hororu Psycho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scéna z Hitchcocova hororu Psycho. | foto: Reprofoto

Jak se liší vražedné metody, co se mužů a žen týče? Nedávná studie publikovaná v Evolutionary Behavioral Sciences, vedená psycholožkou Marrisou Harrisonovou ukázala, že tendence násilníků jsou poměrně viditelně ovlivněné historickými aspekty. Jedná se hlavně o lovecké a sběračské tendence zděděné po předcích.

Co to znamená? Podle statistických údajů se muži většinou za obětí honí, přesněji řečeno ji loví. Jde o případy sledování oběti až domů, stalking a následný útok. Zatímco muži se projevují jako lovci, sériové vražedkyně k přihlédnutí k minulosti ,,sbírají“ a shromažďují, jsou pečlivější a útočí více účelově.

Tým psychologů vedený Marissou Harrisonovou pracoval celkem s 55 ženskými a 55 mužskými sériovýmu vrahy, kteří své činy páchali v období mezi lety 1856 a 2009.

,,Historicky jsou muži lovci a ženy sběračky, zajímalo mě, jestli se tato postavení nemohou promítnout také do způsobu, jak si vybírají své oběti, přesněji řečeno, jak je zabíjí.“ Výsledky v podstatě potvrdily hypotézu, když se ukázalo, že svou oběť z uvedených 55ti žen sledovaly jen dvě ženy, zatímco tuto metodu zvolily až dvě třetiny mužských sériových vrahů.

Zvláštností je, že muži se většinou zaměřovali na poměrně velké pole své působnosti, ,,to také souvisí s tzv. geografickým rozptylem přirozeným pro lov“, říká autorka studie. V kontrastu s muži vraždily ženy spíše lidi, které již znaly, v některých případech šlo i o příbuzné.

Jak ale souvisí ženský styl vraždění se sběračstvím? Výzkumníci narážejí na ženskou potřebu něco sbírat a uchovávat, ženy si totiž lépe uvědomují svůj profit, v letech pro výzkum se často jednalo například o ten finanční. Zatímco se vražedné ,,sběračky“ zaměřují hlavně na důsledek, muž je více orientován na okamžité blaho, a proto tíhne dokonce desetkrát více k sexuálnímu útoku, který je často následován právě vraždou.

Teorie lovci-sběračky

Závěrečné materiály opravdu potvrdily teorii, že i dnes jsou někteří jedinci podvoleni svým ancestrálním pudům. Muži jsou lovci, soustředí se na stopování, mají větší prostor působnosti a na oběť čekají. Ženy se pohybují ve známých kruzích, jsou pečlivější a své činy motivují k vlastnímu profitu.

Harrisonová přesto uvádí, že nejde o přesnou determinaci všech jedinců, ale tento poznatek by měl ideálně sloužit k rozklíčovávání a předvídání u sériových vrahů. ,,Policie by tak podle přibližné psychologie vraha mohla lépe předpovídat další kroky a udělat si představu o jeho psychologickém profilu.“ sdělila Harrisonová.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...