Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak zabránit rozšiřování Sahary? Výstavbou gigantické zdi

Magazín

  16:55
LONDÝN - S návrhem ohradit saharskou poušť, aby se dále nerozšiřovala, přišel na nedávné konferenci TED Global v Oxfordu architekt Magnus Larsoon. Podle jeho projektu by se dala postavit 6000 kilometrů dlouhá zeď ze zpevněných písečných dun, která by vedla z Mauritánie na západě Afriky do Džibutska v její východní části. Informuje o tom server BBC.

Poušť Sahara foto: Shutterstock

Rozšiřování pouští označila OSN již v roce 2007 za jedno z největších ohrožení životního prostředí naší doby. Jeho obětí se podle studie OSN může stát třetina lidstva, což jsou dvě miliardy lidí.

Šíření pouští vyhání lidi z jejich domovů a ohrožuje i přírodní zdroje. K problematickým oblastem patří bývalé sovětské republiky ve Střední Asii, Čína a subsaharská Afrika.

"Týká se to 140 zemí," upřesnil na konferenci Larsson.

Larssonův projekt je založen na stabilizaci pohyblivého písku tím, že se do něj injektují půdní bakterie druhu Bacillus pasteurii. Tyto bakterie totiž stimulují ukládání uhličitanu vápenatého (vápence) kolem zrn písku, čímž je doslova "cementují". Zeď vznikne tím, že se "zmrazí" pohyblivé písečné duny.

Larssona k použití bakterie inspiroval tým vědců na univerzitě v Kalifornii, který zkoumal její využití pro zpevňování půdy v oblastech ohrožených zemětřesením. Těm se injekcí bakteriální kultury Bacillus pasteurii a přidáním živin a kyslíku pro její růst v laboratorních podmínkách podařilo změnit nestabilní písek na pevné těleso.

Severoafrické národy navrhují vysázet stromořadí a vytvořit dlouhý zelený pás, který by zabránil šíření písku. Podobný návrh, známý jako Zelená čínská zeď, byl vypracován pro poušť Gobi.

Podle Larssona se dají oba plány kombinovat a písečná zeď by zelený pás vhodně doplnila.

Larsson přiznává, že realizace jeho plánu naráží na řadu problémů: politických, praktických, etických i finančních. "Můj plán ohrožuje hodně věcí. Je to ale začátek, je to vize. Kdyby nic jiného, bude to alespoň podnět k diskusi," řekl.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...