21. června 2018 7:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonská firma se omlouvala za zaměstnance, který si za půl roku došel 26 krát na oběd

Lidé v Tokiu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Tokiu | foto: Reuters

TOKIO Japonská společnost zajišťující vodovodní služby se veřejně omluvila svým klientům za svého zaměstnance, který si dvacet šest krát na tři minuty odběhl koupit oběd. Jeho chování podnik označil za skandální plýtvání času a strhl mu půldenní výplatu. Na sociálních sítích ale zaměstnanec našel zastání a mnoho lidí společnost za její reakci kritizovalo, informoval britský zpravodajský server Daily Mail.

Čtyřiašedesátiletý pracovník společnosti Kobe City Waterworks Bureau, který pracoval u města Ósaka, během sedmi měsíců od září 2017 do března letošního roku strávil celkem asi 78 minut kupováním tradičního krabičkového oběda bentó v obchodě naproti kanceláři. Jeho zaměstnavatelé se ale shodli, že muž takto plýtval časem, za který byl placen.

Muž byl přistižen náhodou, když se jeho nadřízený podíval z okna. Své rozhodnutí chodit si kupovat oběd zaměstnanec podle nadřízených zdůvodnil tím, že potřeboval „změnu tempa“.

Společnost vzápětí zveřejnila v televizi omluvu. „Je velmi politováníhodné, že se stal takový skandál, chceme proto vyjádřit naši upřímnou omluvu,“ řekl na kameru představitel firmy.

Na sociálních sítích muž ale rychle našel velké zastání a mnozí označovali reakci společnosti za absurdní. „To už zaměstnanci nesmí ani na toaletu? To je jako otroctví v práci,“ napsal jeden z uživatelů twitteru. Jiný podotkl, že muž si podle výpočtu odskakoval nanejvýš jednou týdně. V dalším příspěvku uživatel reakci společnosti označil za „úplně šílenou“ a podotkl, že natočit video jistě zabralo mnohem více času, než kolik zaměstnanec strávil kupováním oběda.

Celá situace tak opět zažehla debatu o pracovní kultuře v Japonsku, kde si zaměstnanci málokdy berou volno či nemocenskou a pracují často přesčas.

V téměř čtvrtině japonských firem pracují podle Daily Mail zaměstnanci více než 80 hodin měsíčně přesčas, často bez finančního ohodnocení. Přestože mají zaměstnanci v Japonsku nárok na 20 dní dovolené ročně, asi 35 procent z nich si nevybere ani jeden den volna.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!