Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Japonští vědci se třesou na měsíc špinavé spodky astronauta

Magazín

  10:09
MYS CANAVERAL - Japonský astronaut Koiči Wakata se na palubě raketoplánu Endeavour vrací po více než čtyřech měsících v kosmu zpět na Zemi se spodním prádlem, které ze sebe nesvlékl dobrý měsíc. Na oděv z řady J-Wear, který má pohlcovat nepříjemné pachy i vlhkost a také hubit bakterie, již netrpělivě čekají vědci.

Komandér Mark Polanski si třese s japonským astronautem Koči Wakatou (vpravo). foto: ČTK

"O tom prádle jsem s posádkou nemluvil. Ale nosil jsme ho asi měsíc a nikdo ze členů stanice si za celý měsíc nikdy nestěžoval. Takže si myslím, že experiment proběhl dobře," řekl Wakata v rozhovoru z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Japonští vědci mu na několikaměsíční pobyt na oběžné dráze kolem Země přibalili čtyři kusy spodního prádla, křížence mezi slipy a trenýrkami. K řadě J-Wear také patří trička, kalhoty a ponožky. Vše prý Wakata během svého vesmírného pobytu testoval.

Oděv J-Wear je antistatický a nehořlavý. To je pro pobyt na kosmických lodí obzvláště důležité. Oblečení z bavlny a polyesteru je podle japonské vesmírné agentury JAXA rovněž bezešvé a pohodlné. Cílem JAXA totiž bylo získat "pohodlný oděv pro každodenní nošení na vesmírné lodi".

J-Wear testoval již japonský kosmonaut Tako Doi během jiné loňské mise raketoplánu. Tehdy měl ale k nošení "jen" 16 dní.

Wakata, který by měl na Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě přistát v pátek, se ze všeho nejvíc netěší na sprchu, ale na tradiční japonský pokrm suši. Někdy v budoucnu prý také počítá s lázní v horkých pramenech v Japonsku.

Pokud se prádlo z řady J-Ware osvědčí, mohli by si astronauti na ISS, kde nemají možnost si vyprat, brát jen minimální množství oblečení. Přeprava materiálu je nesmírně drahá, a tak by se díky oblečení, které nezapáchá ani po týdnech nošení, mohly snížit náklady.

Jakmile bude vývoj řady J-Ware dokončen, plánuje ho Japonsko nabídnout americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a dalším zemím, s nimiž spolupracuje na poli vesmírného výzkumu. Toto oblečení by mohlo být k dostání také v běžných obchodech.

Autoři: ,