Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonští vědci se třesou na měsíc špinavé spodky astronauta

Komandér Mark Polanski si třese s japonským astronautem Koči Wakatou (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komandér Mark Polanski si třese s japonským astronautem Koči Wakatou (vpravo). | foto: ČTK

MYS CANAVERAL Japonský astronaut Koiči Wakata se na palubě raketoplánu Endeavour vrací po více než čtyřech měsících v kosmu zpět na Zemi se spodním prádlem, které ze sebe nesvlékl dobrý měsíc. Na oděv z řady J-Wear, který má pohlcovat nepříjemné pachy i vlhkost a také hubit bakterie, již netrpělivě čekají vědci.

"O tom prádle jsem s posádkou nemluvil. Ale nosil jsme ho asi měsíc a nikdo ze členů stanice si za celý měsíc nikdy nestěžoval. Takže si myslím, že experiment proběhl dobře," řekl Wakata v rozhovoru z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Japonští vědci mu na několikaměsíční pobyt na oběžné dráze kolem Země přibalili čtyři kusy spodního prádla, křížence mezi slipy a trenýrkami. K řadě J-Wear také patří trička, kalhoty a ponožky. Vše prý Wakata během svého vesmírného pobytu testoval.

Oděv J-Wear je antistatický a nehořlavý. To je pro pobyt na kosmických lodí obzvláště důležité. Oblečení z bavlny a polyesteru je podle japonské vesmírné agentury JAXA rovněž bezešvé a pohodlné. Cílem JAXA totiž bylo získat "pohodlný oděv pro každodenní nošení na vesmírné lodi".

J-Wear testoval již japonský kosmonaut Tako Doi během jiné loňské mise raketoplánu. Tehdy měl ale k nošení "jen" 16 dní.

Wakata, který by měl na Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě přistát v pátek, se ze všeho nejvíc netěší na sprchu, ale na tradiční japonský pokrm suši. Někdy v budoucnu prý také počítá s lázní v horkých pramenech v Japonsku.

Pokud se prádlo z řady J-Ware osvědčí, mohli by si astronauti na ISS, kde nemají možnost si vyprat, brát jen minimální množství oblečení. Přeprava materiálu je nesmírně drahá, a tak by se díky oblečení, které nezapáchá ani po týdnech nošení, mohly snížit náklady.

Jakmile bude vývoj řady J-Ware dokončen, plánuje ho Japonsko nabídnout americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a dalším zemím, s nimiž spolupracuje na poli vesmírného výzkumu. Toto oblečení by mohlo být k dostání také v běžných obchodech.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

ALOIS.AMERICAN SPODKY DEJTE TO CIGOSUM,A USETRITE 13:09 3.8.2009