Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jára Cimrman bude součástí české expozice na Expo 2010. Uspěje?

Magazín

  18:11
PRAHA - Na světové výstavě Expo 2010 Česká republika představí také Járu Cimrmana, věhlasného fiktivního českého velikána. Podle zdroje ČTK o tom rozhodli lidé ve veřejném hlasování. Cimrman se tak stal jedním z pěti českých divů, které vybrala veřejnost k prezentaci na kulturní olympiádě v Číně.

Nad bustou génia. Cimrmanologové Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. foto: Lidové noviny

Celkem Česko na Expu 2010 představí 25 "perel", například Karlův most, české lázně, Český Krumlov či Lednicko-valtický areál, dále kontaktní čočky, lodní šroub či slovo robot. Přibude k nim nově i vymyšlený génius Cimrman z dob Rakouska-Uherska.

Kancelář generálního komisaře pro Expo 2010 k informacím o Cimrmanovi pouze sdělila, že by se jeho představení v Číně nebránila. Byl by to vítaný symbol českého smyslu pro humor, řekl mluvčí české účasti Jiří Potužník. Oficiálně budou lidmi vybrané perly představeny až koncem prosince.

Postava Járy Cimrmana je velmi populární, i když neexistuje. Je spjata se jmény Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka a s jejich divadlem. O existenci neznámého českého velikána se lidé dozvěděli v přenosu z fiktivní rozhlasové nealkoholické vinárny U pavouka. Vymyšlený génius se spolu se svými objeviteli postupně stal autorem více než desítky divadelních her, první z nich měla premiéru v říjnu 1967. Cimrman má také řadu pamětních desek, a to nejen v ČR.

Anketa

Pochopí lidé v Číně Járu Cimrmana?

Ano, Cimrman může být srozumitelný každému 100
Ne, je to úzce česká záležitost 73
Je to dobrý vtip, ale úspěch to mít nebude 22
Posílat na Expo Cimrmana je chyba. Nepatří tam 29

Představení "perel" v kategoriích města a místa, objevy a vynálezy, umění a kultura, prvenství a rekordy a divy ČR bude součástí českého pavilonu na světové výstavě v Šanghaji. Návštěvníci se s nimi budou moci seznámit díky třídimenzionálnímu promítání přímo na české prezentaci.

Český pavilon s expozicí Urbanizovaná krajina má zemi představit jako moderní stát 3. tisíciletí na křižovatce kultur, národů a nápadů. Interiér pavilonu bude jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a nejrůznějších prožitků: divák má být okouzlen, emocionálně zasažen a překvapen.

Světovou výstavu Expo 2010 Číňané zahájí 1. května příštího rok. Vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Autoři: ,