3. ledna 2019 14:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kaktusy pod sněhem. Pouštní města na jihozápadě USA zaskočila bílá pokrývka

Za nezvyklé výkyvy může takzvané tryskové proudění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za nezvyklé výkyvy může takzvané tryskové proudění. | foto: ČTK

PHOENIX (USA) Sníh zaskočil ve středu obyvatele pouštních oblastí na jihozápadě Spojených států. Zatímco v Arizoně či Nevadě pokryla kaktusy bílá pokrývka, v Anchorage na Aljašce bylo s téměř šesti stupni Celsia vlahé ovzduší, přinejmenším na tamní poměry. Za nezvyklé výkyvy může takzvané tryskové proudění, informovala ve čtvrtek agentura AP.

V arizonském hlavním městě Phoenixu se v noci ochladilo na minus jeden stupeň. To se stalo naposledy před pěti lety, tepleji by podle meteorologů nemělo být ani během čtvrtka. V oblasti Tucsonu a Nogalesu na hranici s Mexikem napadlo přes 15 centimetrů sněhu. V Arizoně jsou pod sněhem jak hory na jihu, tak Velký kaňon na severu.

Národní meteorologická služba vydala varování před mrazem v nevadském okrese, kde leží i Las Vegas. Jižně od tohoto města zasypal sníh část pouštní dálnice. V Novém Mexiku musela být kvůli sněhu a ledovce na silnicích zavřena řada státních úřadů a škol.

Zatímco v Arizoně či Nevadě pokryla kaktusy bílá pokrývka, v Anchorage na...
Sníh zaskočil ve středu obyvatele pouštních oblastí na jihozápadě Spojených...

Zato v některých částech Aljašky lidé první dny nového roku strávili ve vlahém počasí s teplotou mezi pěti a šesti stupni Celsia a s tajícím sněhem. Toho například v Anchorage letos napadlo už přes 80 centimetrů.

Nezvyklé počasí má na svědomí takzvané tryskové proudění, tedy proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ, které se běžně meandrovitě vlní, což vede ke střídání teplého vzduchu od jihu a studeného ze severu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz