Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kamčatka varuje před vraždícími medvědy

Magazín

  10:12
Poplach na Kamčatském poloostrově vyvolávají stále častější případy medvědích útoků na pocestné a turisty v lesích, které končí většinou tragicky. K zatím poslednímu takovému případu došlo o víkendu, kdy třímetrová šelma na jihovýchodě Kamčatky napadla muže a jeho devatenáctiletou dceru. Oběti útok nepřežily, medvěda později našli a zastřelili myslivci.

Rozzuřený medvěd hnědý foto: Shutterstock

Jen za poslední tři dny lovci na Kamčatce zabili tři medvědy - lidojedy. Úřady varují obyvatelstvo před dloudodobým pobytem v lese. Zvlášť nebezpečné jsou podle expertů divoké skládky, kam se medvědi často vydávají za potravou. Není prý výjimkou, že na lidi útočí už roční medvědí mláďata.

Medvědi žijící na Kamčatce patří k největším, ale i nejútočnějším na světě. Váha medvědích samců dosahuje 700 kilogramů, jejich počet se na poloostrově blíží 18.000. Případy napadení lidí se objevují každoročně, letošní rok je ale podle zoologů kritický.

"Nebezpečí napadení je prakticky trvalé, návštěvníci lesů by to měli mít na paměti," varovala v dnešním ruském tisku ředitelka kamčatské lesní správy Natalja Jermolenková.

Dramatický nárůst medvědí populace oznámily v minulých dnech některé oblasti Sibiře. Správa Tomské oblasti například nařídila odstřel více než 1300 těchto šelem. Za každého skoleného medvěda zaplatí místní ruské úřady lovcům 5000 rublů (2900 korun). Žádná zvláštní lovecká povolenka není podle médií potřeba.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat