30. června 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kate je příbuzná spisovatelky Austenové

Manželka britského prince Williama Catherine | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželka britského prince Williama Catherine | foto: Reuters

LOS ANGELES Manželka britského prince Williama Catherine je vzdálenou příbuznou slavné britské spisovatelky Jane Austenové. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na genealogické internetové stránky Ancestry.com.

Podle zmíněných stránek jsou nová vévodkyně z Cambridge a autorka románu Pýcha a předsudek sestřenice 11. stupně a mají společného předka Jindřicha Percyho, 2. hraběte z Northumberlandu.

"Spojitost mezi vévodkyní z Cambridge a Jane Austenovou je velmi vzrušující vzhledem k tomu, že Catherine je vlastně moderní hrdinka Austenové: dívka ze střední třídy, která si vezme budoucího krále Anglie," prohlásila genealožka Anastasia Harmanová s poukazem na romány britské spisovatelky, jejíž ženské postavy se často zamilují do mužů z vyšší společenské třídy nebo se za ně chtějí provdat.

Devětadvacetiletá Middletonová, které nepochází z aristokratického
prostředí, si vzala prince Williama, jenž je druhým následníkem britského trůnu, letos v dubnu po devítiletém vztahu.

Austenová (1775-1817) je jednou z nejznámějších světových spisovatelek. Její díla jako Rozum a cit, Northangerské opatství či Emma jsou skvělou satirou tehdejší společnosti.

ČTK