Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kmotři? Kdepak, Špindl ovládli snowboardisté z Mexika

Špindl ovládli snowboardisté z Mexika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špindl ovládli snowboardisté z Mexika. | foto: Burton Špindl Spring Sessions

Už když přijíždíte do Špindlerova Mlýna, hned pochopíte, že je něco jinak. Auta s všeříkajícími SPZ pražkých kmotrů zmizela, město zaplnili sportovci s kalhotami proklatě nízko a všichni tu nosí poncha a sombrera. Kde to sakra jsem, říkáte si.

Od čtvrtka do neděle patří Špindl snowboardistům. Dnes již legendární akce Burton Špindl Spring Session se letos nese v mexickém duchu a pohodová atmosféra na vás dýchne snad už ve Vrchlabí. Spodní část černé sjezdovky ve Svatém Petru se změnila v XXL snowpark, kterému dominuje obrovský corner.

PŘEČTĚTE SI:


Podle duchovního otce a hlavního organizátora Petra Najmana snowboardové mexické hřiště vznikalo 4 dny a zaměstnalo přes 50 lidí a 6 roleb. Na sjezdovkách vyrostly kromě extrémních skoků kaktusy, přistála předimenzovaná sombrera a knír tu mají snad všichni. I holky. Do toho hraje hudba, servírují se nachos a tortilly a nejlepší snowboardisté ze střední a východní Evropy tu dokazují, proč jsou za své ježdění placeni.

Mezi záplavou freestylových sportovců se občas mihne lyžař s carvingy, ale po pár sjezdovkách míří do nejbližšího baru. Dává si drink a kochá se výhledem na již zmíněný corner. “Teď se rozjíždí ten oranžovej, koukej, to je hroznej úlet,” nadšeně vypráví kamarádovi u stolu. Ten jen souhlasně pokyvuje hlavou. “Když jsem stál venku, myslel jsem, že skočí přímo na mě,” dodává.

Tři základní věci: sníh, korba a sombrera.

Tři základní věci: sníh, korba a sombrera.


Snowboardisté se na skocích i zábradlích pohybují lehoučce, jako by to pro ně byl ten nejpřirozenější pohyb. Rotace o 1080 stupňů (třikrát kolem své osy) nebo přejezdy kovových zábradlí poslepu a s jednou nohou ve vázání vypadají v jejich podání jako denní chleba.

“Překvapivě” to tak není, většina jezdců jsou profesionálové, kteří triky pilují téměř každý den, trénují na trampolíně i v posilovně a připravují se na Olympiádu. Prostě vrcholoví sportovci. Ale i když jsou součástí BSSS i různé závody, na riderech je vidět, že je to tady hlavně baví. Hecují se do přeskoku corneru, mají radost z čistě odjetých triků a nezahálejí ani večer na tanečním parketu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Kdo si myslí, že freestyle snowboarding je pouze o nadměrných velikostech oblečení, silných slovech a kouření bylinek, měl by se do Špindlu jet podívat. Organizačně dokonalá akce, lyžaři i snowboardisté se tu na sebe usmívají, výtěžek z jídla (Pepito's stánek) jde na charitativní účely. A jestli vás sport neláka, možná vás přesvědčí nabitý večerní program. Navigators, PSH, Vladimir 518, Monkey Busines...stále váháte?

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.