Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knut je filmová hvězda

Magazín

  9:39
BERLÍN - Nejslavnější lední medvídek světa Knut zůstává stále nepřekonán svými „konkurenty“ Vločkou a Wilbärem a dostává se na filmová plátna. Do německých kin včera oficiálně vstoupil film Knut a jeho přátelé (Knut und Seine Freunde), který mapuje jeho první rok života v berlínské zoo.

Filmová premiéra. Režisér Michael Johnson (vpravo) a Knutův pečovatel Thomas Dörflein v neděli představili v Berlíně snímek Knut a jeho přátelé, který včera oficiálně přišel do německých kin. foto: ČTK

Podle agentury AFP bylo na včerejší promítání filmu v berlínské zoo pozváno okolo tisíce slavných osobností.

Film režírovaný Michaelem Johnsonem popisuje „zákulisní“ scény z Knutova života počínaje pitím z dětské láhve přes nejisté krůčky až po první „rošťárny“. Dále představuje i život dvou medvědích rodin v arktické přírodě a dvou mláďat medvěda hnědého v Bělorusku, které potkal podobný osud jako Knuta. Jak uvedli tvůrci, film propojuje dokumentární záběry s fiktivními prvky. „Myslím, že všichni mají z Knuta velikou radost a nyní také z dalších dvou medvědích přírůstků Vločky a Wilbära. Pro lidi je velice pozitivní sledovat tyto příběhy, dokáže je to vrátit do dětství a to je moc dobře,“ řekl na slavnostní premiéře, která se konala v neděli v Berlíně režisér Johnson.

Knut na premiéře chyběl
Knut se narodil jako první lední medvěd v Berlíně po 33 letech 5. prosince 2006. Matka Tosca se o něj odmítla starat, a tak se jej na několik měsíců ujal pečovatel Thomas Dörflein. „Film se mi moc líbí. Velmi dobře zobrazuje kontrast mezi výchovou mláďat v přírodě a v zajetí,“ řekl na premiéře agentuře AP Knutův pečovatel. Dörflein se dokonce pokoušel zasadit o to, aby se Knut zúčastnil promítání filmu osobně. Od jeho záměru jej ale odradili ochránci zvířat, kteří prohlašovali, že bude lepší, když filmaři nechají Knuta spát. Řada Němců se tedy alespoň vydala k jeho výběhu novou filmovou hvězdu navštívit.
 
Berlínská zoo využila Knutovo jméno jako obchodní značku a vydělala na něm značné částky. Na medvěda, který dnes váží už přes 140 kilogramů, se během minulého roku přišlo podívat na 2,5 milionu lidí. Berlínská zoo na dodatečných ziscích ze vstupného a z prodeje suvenýrů, hlavně plyšových, s motivy Knuta vydělala odhadem pět milionů eur. Mládě má svůj vlastní blog, televizní show a objevilo se na titulních stranách mnoha světových časopisů včetně titulní strany magazínu Vanity Fair. O Knutův příběh se dokonce zajímá i Hollywood, zoo nabídku stále zvažuje.

Podobně závratná kariéra možná čeká i medvědí samičku Vločku, o kterou se lidští pěstouni starají v norimberské zoo. Ta chce svou nejslavnější obyvatelku poprvé ukázat běžným návštěvníkům až počátkem dubna. Poslední lední medvídek Wilbärse se sice narodil již 10. prosince minulého roku, ale jeho existenci se zoo ve Stuttgartu podařilo utajit až do konce února letošního roku. Jeho matka Corinna zatím zodpovědně plní své mateřské povinnosti a nezdá se, že by medvídka hodlala svěřit do lidské péče. Také vedení stuttgartské zoo se chce vyvarovat jakékoli „knutomanie“. „Wilbär nebude komerčně nijak úspěšný, ale jsme rádi, že ho máme,“ řekl agentuře AFP ředitel zoo Dieter Jauch.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!