Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medvídek Knut zřejmě umřel kvůli onemocnění mozku

Magazín

  17:04
BERLÍN - Za náhlým sobotním úmrtím čtyřletého ledního medvěda Knuta, hvězdy berlínské zoo, je podle všeho mozkové onemocnění.

Před berlínskou zoo přibývají svíčky, které návštěvníci zapalují za zemřelého medvídka Knuta.

Pitva prokázala "výrazné změny v mozku", které mohly okamžitou smrt zapříčinit, oznámila v úterý zoologická zahrada. Zjištění, co změny tohoto orgánu způsobilo, si podle agentury DPA vyžádá ještě několik dní.

Kondolence přes web

Před Knutův výběh od soboty stále přicházejí stovky lidí. Pro ty, kteří mají do Berlína daleko, zpřístupnila zoologická zahrada na webu elektronickou kondolenční knihu, ve které bylo v úterý odpoledne přes 4000 záznamů.

Knut se narodil 5. prosince 2006, jeho matka, medvědice Tosca, ho ale po porodu odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví. Medvídkův pohnutý osud a roztomilý zjev z něj učinily miláčka nejen celého národa, ale i světa, a Německo prožívalo doslova "knutománii". Za dobu jeho života ho ve výběhu podle serveru abendblatt.de navštívilo na 11 milionů lidí.

Doposud se v souvislosti s příčinou Knutovy smrti spekulovalo například o stresu, mozkové mrtvici nebo epileptickém záchvatu. Odborníci nyní udělají bakteriologické a tkáňové testy, které by měly onemocnění mozku objasnit.

Patologové prověřili rovněž stav dalších orgánů, žádné změny však neodhalili.

Stres a šikana?
Nejasný Knutův pád do bazénu byl příčinou spekulací. Svědci říkají, že se nejdříve zmateně točil a že se mu třásla noha, poté se údajně v bezvědomí zřítil do nádrže. Někteří lidé na webu vedení zahrady vytýkají, že medvěd byl v přítomnosti tří samic vystaven stresu a možné šikaně.

Proti takovým vyjádřením se ředitel zoo Bernhard Blaszkiewitz ohradil. "Knut nezemřel ve vypjaté situaci," prohlásil. Podle něj není možné jeho smrt spojovat s přítomnými třemi medvědicemi. Jen zpočátku ho prý utlačovaly, poté se ale navzájem honili a hráli si spolu.

Knut krátce po narození

Knuta možná vycpou
Nejasná je také budoucnost Knutových ostatků. Blaszkiewitz podle listu Die Welt prohlásil, že by si dovedl představit, že bude medvěd vycpán. Zájem již projevilo berlínské přírodovědné muzeum.

Psali jsme:

Knut možná bude mít u výběhu malou plastiku, podle Blaszkiewitze by ho mohla zobrazovat jako medvídě.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat