Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Medvídek Knut zřejmě umřel kvůli onemocnění mozku

Magazín

  17:04
BERLÍN - Za náhlým sobotním úmrtím čtyřletého ledního medvěda Knuta, hvězdy berlínské zoo, je podle všeho mozkové onemocnění.

Před berlínskou zoo přibývají svíčky, které návštěvníci zapalují za zemřelého medvídka Knuta.

Pitva prokázala "výrazné změny v mozku", které mohly okamžitou smrt zapříčinit, oznámila v úterý zoologická zahrada. Zjištění, co změny tohoto orgánu způsobilo, si podle agentury DPA vyžádá ještě několik dní.

Kondolence přes web

Před Knutův výběh od soboty stále přicházejí stovky lidí. Pro ty, kteří mají do Berlína daleko, zpřístupnila zoologická zahrada na webu elektronickou kondolenční knihu, ve které bylo v úterý odpoledne přes 4000 záznamů.

Knut se narodil 5. prosince 2006, jeho matka, medvědice Tosca, ho ale po porodu odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví. Medvídkův pohnutý osud a roztomilý zjev z něj učinily miláčka nejen celého národa, ale i světa, a Německo prožívalo doslova "knutománii". Za dobu jeho života ho ve výběhu podle serveru abendblatt.de navštívilo na 11 milionů lidí.

Doposud se v souvislosti s příčinou Knutovy smrti spekulovalo například o stresu, mozkové mrtvici nebo epileptickém záchvatu. Odborníci nyní udělají bakteriologické a tkáňové testy, které by měly onemocnění mozku objasnit.

Patologové prověřili rovněž stav dalších orgánů, žádné změny však neodhalili.

Stres a šikana?
Nejasný Knutův pád do bazénu byl příčinou spekulací. Svědci říkají, že se nejdříve zmateně točil a že se mu třásla noha, poté se údajně v bezvědomí zřítil do nádrže. Někteří lidé na webu vedení zahrady vytýkají, že medvěd byl v přítomnosti tří samic vystaven stresu a možné šikaně.

Proti takovým vyjádřením se ředitel zoo Bernhard Blaszkiewitz ohradil. "Knut nezemřel ve vypjaté situaci," prohlásil. Podle něj není možné jeho smrt spojovat s přítomnými třemi medvědicemi. Jen zpočátku ho prý utlačovaly, poté se ale navzájem honili a hráli si spolu.

Knut krátce po narození

Knuta možná vycpou
Nejasná je také budoucnost Knutových ostatků. Blaszkiewitz podle listu Die Welt prohlásil, že by si dovedl představit, že bude medvěd vycpán. Zájem již projevilo berlínské přírodovědné muzeum.

Psali jsme:

Knut možná bude mít u výběhu malou plastiku, podle Blaszkiewitze by ho mohla zobrazovat jako medvídě.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...