Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hvězda Německa Knut má problém, jeho 'holky' ho šikanují

Magazín

  14:00
BERLÍN - Hvězda berlínské zoo, lední medvěd Knut, zažívá krušné časy. Trojice medvědic, s nimiž sdílí výběh, ho opakovaně napadá a dává mu na vlastní kožich pocítit, kdo je ve výběhu pánem v tomto případě paní. Fanoušci kdysi roztomilého bílého chlupáče, který před pár lety okouzlil celé Německo, si stěžují, že je jejich oblíbenec vystaven šikaně. Vedení zahrady ale uklidňuje, že je to přirozené soupeření mezi zvířaty.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci třetí narozeniny. foto: Thomas PeterReuters

"Kdyby existovalo nějaké nebezpečí, nenechávali bychom ta zvířata spolu," ujišťuje ošetřovatel medvědů Heiner Klös. Rvačky mezi nimi jsou podle něj normální. Tříletému samci ještě schází dostatečná velikost a váha, aby si ve svém teritoriu získal u starších samic respekt, tvrdí Klös.

Knutovi obdivovatelé to ale vidí jinak. Jedna z jeho fanynek s přezdívkou Frühlingsstern (jarní hvězda) na internetu dokonce zveřejnila video, které ukazuje, jak na Knuta zaútočila o 21 let starší samice Kaťuša, až Knut spadl do vody. Když z ní vylezl, cestu mu přehradily její dvě kolegyně Tosca (24 let) - Knutova matka - a Nancy (21 let), načež Knutovi nezbylo, než se stáhnout na skálu u jezírka.Frühlingsstern se prý chodí na nejznámějšího německého ledního medvěda dívat téměř každý den a podobné útoky se podle ní pokaždé opakují. "Kdyby tam byla skála, zlomil by si krk," postěžovala si na internetu po shlédnutí videa jistá Gerlinde. "Pokud se nic nestane, skončí Knut s poruchami chování nebo nám umře," přidala se v berlínském deníku Der Tagesspiegel jedna starší čtenářka, která prý kvůli tomu přestala do zoo chodit.

Pohnutý osud a roztomilý svět - Německo zachvátila Knutománie
Knut se narodil 5. prosince 2006, Tosca ho ale po porodu odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví. Medvídkův pohnutý osud a roztomilý zjev z něj udělaly miláčka celého národa a Německo prožívalo doslova "knutománii". Kdysi bílá chlupatá kulička se mezitím proměnila ve 270 kilogramů vážícího samce, který má podle záměrů zoo ve výběhu převzít roli svého otce Larse. Ten se všemi třemi Knutovými "tyrankami" zplodil několik potomků a v současnosti pobývá v zoo ve Wuppertalu.Berlínská zoo nyní pro Knuta shání partnerku, se kterou by se postaral o další mláďata. "Intenzivně na tom děláme a hledáme pro něj mladší družku v celé Evropě. Určitě se to podaří, jsme na dobré cestě," prohlásil Klös.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!